Brak sukcesów w walce z ASF-em

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-12-2023,8:15 Aktualizacja: 05-12-2023,4:56
A A A

Afrykański pomór świń jest w Polsce od lutego 2014 roku. Wirus z każdym rokiem sieje spustoszenie w krajowych gospodarstwach trzody chlewnej.

W 2023 roku do początku grudnia w Polsce stwierdzono 30 ognisk ASF u świń czyli o 16 więcej niż w ubiegłym.

– W przypadku trzody chlewnej poszło nam źle, ale mówiąc o dzikach należy stwierdzić, że sytuacja jest zdecydowanie gorsza niż w 2022 roku – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig dodając:

ASF, obszar objęty ograniczeniami III, strefa czerwona, strefa różowa, ognisko ASF u dzików, Komisja Europejska, GLW

ASF w Polsce. Zmiany w regionalizacji i strefach

Główny lekarz weterynarii informuje o publikacji rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2421 z dnia 24 października 2023 r. zmieniającego obszary objęte ograniczeniami ASF. Inspekcja weterynaryjna poinformowała o przeniesieniu...

– Już teraz mamy ponad 2500 ognisk, podczas gdy w całym 2022 r. było ich 2113. Widać, że nie radzimy sobie z ograniczeniem szerzenia się tej choroby w populacji dzików

Liczbę ognisk ASF u świń można również rozpatrywać przez pryzmat poprzednich lat, kiedy przekraczała ona 100. Co wpłynęło na ograniczenie ich liczebności?

– Tak istotne obniżenie ich poziomu jest rezultatem wprowadzenia obowiązkowych zasad bioasekuracji w strefach wynikających z unijnych przepisów – zauważa prezes Polpig-u.

Sytuacja z ASF-em bezpośrednio przekłada się na spadek liczby stad utrzymujących świnie w Polsce oraz mały, jak na tegoroczne warunki ekonomiczne hodowli i produkcji świń, wzrost pogłowia tych zwierząt.

– Hodowcy, którzy znajdą się w strefie czerwonej nie ze swojej winy, przez rok otrzymują o minimum 30 groszy niższe stawki za kilogram żywca ponosząc ogromne straty – mówi Aleksander Dargiewicz i dodaje:

– Dlatego zależy nam na tym, żeby obszary objęte ograniczeniami były jak najszybciej znoszone, a z drugiej strony, aby w końcu zaczęły obowiązywać rekompensaty do wartości rynkowej tuczników.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA