ASF. Zasady ochrony świń przed chorobą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-10-2016,11:00 Aktualizacja: 29-10-2016,11:00
A A A

ASF wykryto już w 23 chlewniach w Polsce. W żadnym z obiektów, w których wybuchło ognisko nie przestrzegano zasad bioasekuracji. Niektórzy hodowcy kupowali prosięta niewiadomego pochodzenia i karmili świnie zlewkami. W efekcie w ciągu 10 tygodni choroba zajęła trzykrotnie większą część kraju niż w ciągu 2,5 roku.

Świnie domowe, które zostały zakażone ASF miały takie same objawy. W każdym stadzie pojawiały się one najpierw u macior luźnych i były to pogorszenie apetytu, nieznaczny wzrost temperatury do około 40 stopni, poronienie i w końcu pojedyncze padnięcia.

Choroba atakowała następnie prosięta i warchlaki. W każdej grupie charakterystyczne było także zasinienie uszu i podbrzusza. Jeśli chodzi o zmiany sekcyjne obserwowano ogromne powiększenie śledziony.

Co zrobić, żeby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ASF? Państwowy Instytut Weterynarii - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach nagrał i opublikował film na temat zasad ochrony świń przed tą chorobą. Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak tłumaczy w nim co to jest ASF, co go wywołuje oraz jak należy postępować, aby uchronić się wejściem wirusa do chlewni. Zachęcamy do obejrzenia filmiku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA