ASF w powiecie mieleckim. Dlaczego mamy tyle ognisk?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-10-2021,12:20 Aktualizacja: 12-10-2021,12:39
A A A

Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w tym roku osiągnęła rekordową wielkość. Do 12 października służby potwierdziły łącznie 110 ognisk. Najwięcej z nich wybuchło na Podkarpaciu w powiecie mieleckim.

Liczba ognisk ASF w powiecie mieleckim do 12 października wyniosła 52. Znajdowało się w nich łącznie 3630 świń.

Dlaczego właśnie w powiecie mieleckim wybuchło w tym roku najwięcej ognisk ASF?

- Sytuację w powiecie mieleckim analizujemy wspólnie z Głównym Inspektoratem Weterynarii. Znajduje ona także, co oczywiste, istotne zainteresowanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - mówił w rozmowie z naszym magazynem Hoduj z Głową Świnie prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIW-et PIB w Puławach dodając:

walka z asf w POlsce, odstrzał dzików, Edward Siarka, Polski Związek Łowiecki

Wiceminister broni myśliwych. Wykonują zadania i walczą z ASF

W ostatnich latach myśliwi w ramach planów łowieckich i w odstrzałach sanitarnych pozyskali 1,2 mln dzików - poinformował Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska. Zapowiedział intensyfikację odstrzałów, w kilku...

- Nie znamy jeszcze wszystkich wyników dochodzeń epizootycznych ale jeżeli w jednej miejscowości stwierdzamy zakażenia wirusem "dom w dom", to wiemy jedno na pewno, że nie wszystkie zasady bioasekuracji są przestrzegane z jednakową starannością i z pewnością jest tam wysoce istotna presja wirusa

Podobne zdanie na ten temat ma Jacek Jagiełłowicz, prezes zarządu Agro Gobarto sp. z o.o.

- Analizując liczbę świń w poszczególnych ogniskach wydaje się, że ich przyczyną jest brak przestrzegania zasad bioasekuracji - mówi w rozmowie z nami Jacek Jagiełłowicz.

Ogniska ASF w powiecie mieleckim wybuchają w większości w małych lub bardzo małych gospodarstwach. Zdaniem Jagiełłowicza, wiele wskazuje więc na to, że istnieje zależność między skalą produkcji a świadomością związaną z bioasekuracją.

powiat mielecki, asf, ognisko asf, wirus asf, trzoda chlewna, Podkarpacie, rolniczy handel detaliczny, lochy, maciory

Hodowca świń mówi co się dzieje w powiecie mieleckim

Liczba ognisk ASF w województwie podkarpackim wzrosła do 54. Tylko w samym powiecie mieleckim służby potwierdziły aż 51 gospodarstw dotkniętych tą chorobą, w których znajdowało się łącznie 3514 świń. - Dużo jest powiedziane o pomocy...

- Podejrzewam, że zabezpieczenia chlewni są tam niewystarczające. Za tym przemawia również fakt, że zdecydowana większość stad w okolicy do 3 km od tych ognisk jest likwidowana. Gdyby przestrzegały one zasad bioasekuracji wówczas powiatowy lekarz weterynarii, który decyduje o zamykaniu stad w odległości powyżej 3 km, nie podejmowałby takich decyzji - mówi Jagiełłowicz.

Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIW-et PIB w Puławach apeluje do wszystkich rolników, zwłaszcza tych z powiatu mieleckiego, o zachowywanie wszystkich zasad bioasekuracji i elementów które na nią się składają.

- Proszę o rozwagę w uczestnictwie w różnych spotkaniach, na które przyjeżdżają zarówno ci, którzy już mieli ASF w swoich gospodarstwach, jak również niestety ci, którzy mogą go mieć. Tylko przerwanie łańcucha epizootycznego, innymi słowy przerwanie dróg, którymi wirus się szerzy, uchroni was drodzy rolnicy, przed koniecznością okresowej likwidacji hodowli świń, w związku ze stwierdzeniem ASF, jak również przed wydłużeniem czasu obowiązywania administracyjnych stref objętych ograniczeniami. Proszę więc o w pełni przemyślane zachowania - podsumowuje Krzysztof Niemczuk.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA