ASF u świń. Wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-06-2024,13:15 Aktualizacja: 07-06-2024,13:15
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 1 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadzie trzody chlewnej.

Ognisko ASF 2024/1 zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4 czerwca 2024 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń.

ASF, wirus ASF, afrykański pomór świń, zwalczanie ASF, dziki, trzoda chlewna, Komisja Europejska, FBZPR, trzoda chlewna

ASF. Czy Polska otrzyma większy budżet na zwalczanie choroby?

Komisja Europejska informuje, że gdyby Polska wystąpiła o większą pulę środków na zwalczanie ASF, istnieje szansa, że je otrzyma. Kraje Europy Zachodniej, za wyjątkiem Włoch i Węgier, dobrze radzą sobie ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru...

Wirus ASF został stwierdzony w gospodarstwie położonym w miejscowości Zadębce w gminie Trzeszczany w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim.

Gospodarstwo, w którym potwierdzono chorobę, znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2023/594.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

5 czerwca br. zostało opublikowane rozporządzenie nr 9 Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u świń na terenie powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego.

Zgodnie z ww. rozporządzeniem wojewody zostały wyznaczone obszary objęty ograniczeniami w promieniu 10 km wokół ogniska, tj.:

  • w promieniu 3 km obszar zapowietrzony obejmujący część powiatu hrubieszowskiego;
  • w promieniu 10 km obszar zagrożony obejmujący części powiatów hrubieszowskiego, chełmskiego i zamojskiego.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA