ASF. Trudna sytuacja w Rumunii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-04-2021,13:30 Aktualizacja: 16-04-2021,10:41
A A A
Rumunia w tym roku potwierdziła 402 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Od początku epidemii, kraj ten poinformował o wystąpieniu ponad 4200 ognisk choroby.
 
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) poinformował, że w 2020 r. pogłowie trzody chlewnej w Rumunii spadło o 2,6%.
 
Jest to efekt trwająca epidemia afrykańskiego pomoru świń. Od połowy marca bieżącego roku kraj ten zanotował 401 ognisk ASF, w tym 14 w gospodarstwach komercyjnych. 
 
Wpłynęło to na zwiększenie kosztów związanych z utylizacją świń i wydatków poniesionych na dezynfekcję i bioasekurację stad. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, półtusze wieprzowe, mięso wieprzowe, wieprzowina ena

Cena skupu tuczników w Polsce spadła

Żywiec wieprzowy w Polsce w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiej Nocy odnotował spadek cen. W tym samym czasie tuczniki w Unii Europejskiej nieznacznie podrożały.    Zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej...
Zdecydowana większość ognisk choroby została odnotowana w małych i przydomowych gospodarstwach. 
 
Właściciele dużych ferm obawiają się, że gdy znajdą się w strefie ASF będą objęci zakazowi przemieszczania świń do innych gospodarstw oraz do rzeźni,
 
Te ograniczenia mogą trwać do 40 dni, jeżeli w okolicy nie zostanie potwierdzone kolejne ognisko. W takim przypadku hodowcy będą musieli ponosić dodatkowe koszty związane z utrzymaniem i żywieniem gotowych do odstawienia tuczników. 
 
Do 8 kwietnia w Rumunii, jak podaje portal euromeatnews.com, potwierdzono łącznie 4226 ognisk ASF. 90 z nich wystąpiło w gospodarstwach komercyjnych. 
 
Kraj ten odnotował łącznie ponad 5345 przypadków ASF u dzików. W ramach programu zwalczania choroby do uboju i utylizacji skierowano 766 tys. zwierząt.  
 
Rząd rumuński w ramach rekompensaty wypłacił z budżetu krajowego ponad 145 mln dolarów (121,84 mln euro).
 
cena warchlaków, Dania, Danish Crown, trzoda chlewna, notowania warchlaków

Aktualne ceny duńskiego rynku wieprzowiny

Ceny warchlaków w Danii kolejny tydzień z rzędu pozostały bez zmian. Stabilizacja cen dotyczy również tuczników.    Dania 8 kwietnia opublikowała najnowsze notowania warchlaków. We wszystkich grupach...
W efekcie pogłowie trzody chlewnej w ubiegłym roku spadły o 2,6% rok do roku. Liczba loch hodowlanych w 2020 r. obniżyła się o 4% do 297 tys. sztuk.
 
Jednocześnie odnotowano wzrost importu prosiąt o 17,6% w porównaniu z 2019 r. Spadek pogłowia świń utrzymuje się w Rumunii przez ostatnie 10 lat. Od 2011 r. liczba świń spadła prawie o 1,7 mln sztuk.
 
ASF występuje oficjalnie w tym kraju od 2017 r. W następstwie wykrycia choroby nałożono ograniczenia handlowe, a eksport wieprzowiny do innych państw członkowskich Unii Europejskiej i krajów trzecich gwałtownie spadł. 
 
Straty na rynkach eksportowych przełożyły się na wzrost zapasów krajowych. W wyniku spadku popytu z powodu pandemii COVD-19 w 2020 kraj ten zmniejszyły import wieprzowiny o 2,5% do 272630 ton.
 
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF tamtejszy rząd wydał rozporządzenie, które głównie uderzają w małe gospodarstwa. Zawiera on również szczegółowe zasady dotyczące zdrowia zwierząt i bioasekuracji zarówno w gospodarstwach o charakterze komercyjnym, jak i niekomercyjnym. 
 
  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA