ASF. Strategia redukcji populacji dzików w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
19-03-2018,15:30 Aktualizacja: 19-03-2018,13:53
A A A
Strategia obniżania populacji dzików na terytorium Polski ma ograniczyć szerzenie się wirusa ASF i pomóc w zwalczaniu choroby. Jednym z jej założeń jest odstrzał sanitarny skierowany głównie na pozyskanie samic dzika.
 
Plan redukcji pogłowia dzików został przyjęty na szóstym posiedzeniu Grupy Roboczej do spraw monitorowania i zwalczania ASF u dzików, które odbyło się 28 czerwca 2017 r. Jednak dopiero teraz plan strategii ujrzał światło dzienne i można go przedstawić - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
dziki, ASF, zapora na wschodniej granicy, budowa zapory na granicy, afrykański pomór świń

Budowa zapory przed dzikami ruszy jeszcze w tym roku

Budowa zapory wzdłuż wschodniej granicy Polski, która ma zapobiegać przenoszeniu przez dziki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) powinna rozpocząć się jeszcze w 2018 r. - zapowiedział wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. - Jest...
Główny lekarz weterynarii stwierdził, że ograniczanie populacji dzika w ramach odstrzału sanitarnego powinno być przeprowadzane głównie na obszarach, na których występują przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików.
 
Należy także ustanowić nakaz odstrzałów sanitarnych przez powiatowych lekarzy weterynarii właściwych dla powiatów położonych wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Za tereny najbardziej narażone na wystąpienie ASF należy przyjąć te położone w odległości 25-35 km od głównych szlaków komunikacyjnych ze wschodu na zachód kraju.
 
Odstrzał sanitarny powinien odbywać się głównie w okresie od połowy grudnia do końca marca i być skoncentrowany na pozyskiwaniu samic dzika. Odstrzał ten powinien również mieć na celu obniżanie liczebności populacji tych zwierząt o przynajmniej 33 proc. stanu wyliczanego w każdym kolejnym roku podczas wiosennej inwentaryzacji. 
 
Na obszarach zagrożonych i na terenie gmin położonych wokół nich oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych obniżenie populacji powinno opierać się na maksymalnej redukcji, ale nie może wynosić mniej niż 66 proc. stanu z inwentaryzacji w ciągu roku gospodarczego.
 
W terminie do 15 maja każdego roku powiatowi lekarze weterynarii razem z właściwymi zarządami okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego powinni obliczyć liczbę dzików do odstrzału sanitarnego na dany rok gospodarczy.
 
Ograniczenie populacji dzików w pozostałej części Polski zostało powierzone instytucjom odpowiedzialnym za gospodarkę łowiecką w kraju.
 
Szczegóły dotyczące strategii znajdziesz tutaj.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA