ASF. Polska powinna zabiegać o rozpoczęcie kompartmentalizacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-09-2019,17:20 Aktualizacja: 04-09-2019,17:20
A A A

"W sytuacji rozszerzającego się ASF Polska powinna zabiegać o rozpoczęcie procesu kompartmentalizacji, aby zarówno zakłady przetwórcze jak i obiekty inwentarskie, które znalazły się w strefach ASF nie zostały pozbawione możliwości eksportowych na wspólny rynek unijny" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Kompartmenty umożliwiają eksport żywych świń oraz produktów wieprzowych z krajów, a także regionów, w których występuje ASF.

Eksport żywych świń jest możliwy tylko wtedy, kiedy spełnione zostaną określone wymagania, które zabezpieczą kraj importujący przez wprowadzeniem wirusa ASF na jego teren.

trzoda chlewna, ASF, dofinansowanie, ARiMR

Można składać wnioski o pomoc w związku z rezygnacją z hodowli świń

Rolnicy od 30 sierpnia mogą ubiegać się o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dofinansowanie jest przeznaczone na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń...

"Kompartment stanowi jeden lub więcej obiektów inwentarskich z oznakowanymi zwierzętami tego samego gatunku wolnymi od drobnoustrojów wykluczających ich eksport (w tym wypadku ASF) objętych wspólnym systemem bioasekuracji łącznie ze wszystkimi dostawcami oraz odbiorcami. Stada w kompartmencie poddane są monitoringowi klinicznemu i badaniom laboratoryjnym w kierunku ASF. Laboratoria te powinny dysponować odpowiednimi certyfikatami wydawanymi przez krajowe laboratoria referencyjne i być poddawane okresowym audytom" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

Kompartment może być uznany jako wolny od ASF, jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat nie wystąpiło w nim ognisko tej choroby.

Okres ten może być zredukowany do 12 miesięcy, jeżeli nie udowodniono udziału kleszczy jako wektorów ASF.

ASF, ogniska, wirus, trzoda chlewna, odstrzał sanitarny

Walka z ASF musi być intensywniejsza

Afrykański pomór świń (ASF) coraz szybciej rozprzestrzenia się na terenie Polski i dziesiątkuje stada. Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa walka z wirusem musi być zintensyfikowana.    Służby weterynaryjne...

Hodowcy muszą także przez minimum 12 miesięcy utrzymywać wszystkie warunki zabezpieczające przed zakażeniem ASF.

Z kolei ponowne uznanie kompartmentu, w którym wcześniej wystąpił ASF za wolny od tej choroby ma miejsce po likwidacji wszystkich świń i wykonaniu przeglądów kliniczno-epidemiologicznych oraz badań laboratoryjnych świń wprowadzonych do kompartmentu.

Właściciele świń muszą udokumentować, że przez co najmniej trzy miesiące po wstawieniu żadna świnia kompartmentu nie została zakażona wirusem ASF.

Kolejnym koniecznym do spełnienia warunkiem jest brak występowania dzików w kompartmencie.

"W przypadku importu z kompartmentu świeżego mięsa od świń domowych, GLW powinien otrzymać urzędowe świadectwo, że cała partia mięsa pochodzi od zwierząt, które przebywały w kompartmecie wolnym od ASF od urodzenia lub co najmniej przez 40 dni i świnie były ubite w rzeźni akredytowanej, jak też były poddane badaniu przed i poubojowemu i zgodnie z rozdziałem 6.2. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych i uznane zostały jako wolne od ASF" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA