ASF. Nie wszystkie świnie będą badane przed opuszczeniem stref

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-04-2020,9:35 Aktualizacja: 01-04-2020,9:31
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o możliwości uzyskania odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dotychczas badania te były wykonywane na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt ze stref objętych restrykcjami.
 
Główny lekarz weterynarii przy współpracy z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus opracował nowe zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie. 
 
Ich wprowadzenie umożliwia uzyskanie odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi u trzody chlewnej w kierunku ASF.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Rynek żywca wieprzowego stabilizuje się

Ceny skupu tuczników w państwach unijnych stabilizują się. W Niemczech spadki notowań żywca wieprzowego wyhamowały, a nawet nieznacznie wzrosły.    Epidemia koronawirusa w początkowym etapie spowodowała masowe wykupywanie...
Do tej pory były one pobierane na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia. 
 
Zasady bioasekuracji umieszczono w dokumencie bazowym, gdzie zawarto wymagania w zakresie statusu zdrowotnego gospodarstwa i jego otoczenia w kontekście ASF, infrastruktury gospodarstwa, w tym podziału fermy na tzw. strefę czystą i brudną, zarządzania na fermie zwierzętami, ludźmi, paszami, ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego itp.
 
Znajdują się tam również zasady prowadzenia dokumentacji oraz wzór protokołu kontrolnego.
 
Dokument bazowy wraz z protokołem zawiera dotychczas obowiązujące wymagania bioasekuracji oraz nowe dodatkowe zasady do dobrowolnego wdrożenia.  
 
Spełnienie wymagań opisanych w dokumencie powinno umożliwić przyznanie odstępstwa od konieczności pobierania próbek krwi do badań przed przemieszczeniem przez cały rok kalendarzowy. 
 
Z kolei od listopada do końca maja odstępstwo od przeprowadzania badań może być przyznawane na podstawie spełniania  obligatoryjnych, podstawowych wymagań weterynaryjnych zawartych w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
Szczegóły dotyczące powyższych zasad bioasekuracji znajdziesz TUTAJ.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA