ASF nie odpuszcza, więc rządowy program będzie kontynuowany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-11-2020,13:05 Aktualizacja: 12-11-2020,20:01
A A A

Program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń będzie kontynuowany w 2021 r. - zakłada projekt rozporządzenia, który w czwartek opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wprowadzenia w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej "Programu monitorowania zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i mającego na celu poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie".

odstrzał dzików, asf, czechy, odstrzał dzików w czechach

Za upolowanie i wywóz dzika zapłacą blisko 850 zł

Ze względu na występowanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w pobliżu granicy z Niemcami i Polską Czechy chcą zwiększyć odstrzał dzików. Ministerstwo rolnictwa poinformowało w czwartek, że za upolowanie i wywóz dzika będzie wypłacać w...
Wskazano, że będzie to kontynuacja działań prowadzonych w 2020 r. na podstawie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 12 lutego 2020 r.

Wskazano, że program obejmuje działania takie jak: badania laboratoryjne świń, dzików i świniodzików w kierunku ASF, w tym pobieranie i transport próbek do badań od żywych i martwych zwierząt; zwrot w postaci ryczałtu za odstrzał sanitarny dzików oraz za - jak czytamy - "pozyskiwania wszystkich dzików w ramach polowań na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami, obszarze zagrożenia oraz finansowanie pozyskiwania samic przelatek i starszych samic dzika na obszarze wolnym"

Program zakłada też ubój świń na obszarze zagrożenia w przypadku wystąpienia ASF u dzików, a także kontrole gospodarstw pod względem spełniania wymagań związanych z bioasekuracją. Ponadto kontynuowany będzie zwrot kosztów transportu i utylizacji padłych dzików oraz wypłata środków za zgłoszenie znalezienia zwłok dzików padłych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

wirus asf, tuczniki, cena tuczników, strefy ASF, wieprzowina, zasady bioasekuracji, polowania zbiorowe, Covid-19

Hodowcy świń ze stref ASF są nierówno traktowani

Stygmatyzowanie wieprzowiny ze stref niebieskich i czerwonych przez sieci handlowe, bioasekuracja oraz polowania zbiorowe. To ostatnie zagadnienia zawarte w piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. "Postulujemy wprowadzenie zakazu...

Ponadto - jak czytamy - zakłada wzmocnienie środków bioasekuracji na drogowych przejściach granicznych z Federacją Rosyjską, Białorusią i Ukrainą; dofinansowanie odłowu i uśmiercenia dzików oraz utylizacji ich zwłok a także utrzymanie w dobrym stanie technicznym odłowni.

Finansowana - zgodnie projektem - będzie też budowa odłowni żywołownych oraz usług pomocnych w zwalczaniu ASF u dzików oraz świń, w tym - jak napisano - "wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych lub fotopułapek służących do ustalania miejsc bytowania dzików".

Inspekcja Weterynaryjna zobowiązana jest do prowadzenia kampanii informacyjnej dla podmiotów dla różnych instytucji i podmiotów m.in in o zakazie dokarmiania dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wskazano, że właściwą władzą wykonawczą w zakresie realizacji programu są organy Inspekcji Weterynaryjnej, tj. Główny Lekarz Weterynarii, wojewódzcy lekarze weterynarii oraz powiatowi lekarze weterynarii.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA