ASF. Kolejne ogniska choroby w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-09-2020,10:30 Aktualizacja: 24-09-2020,10:27
A A A

Wirus ASF został potwierdzony w czterech kolejnych gospodarstwach w Polsce. Ogniska wybuchły w trzech województwach. Ich łączna liczba w 2020 roku wzrosła do 93.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wyznaczeniu na terytorium kraju czterech kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Wybuchły one w trzech województwach.

Ogniska zostały wyznaczone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 17, 20 oraz 21 września.

  • W Polsce do 24 września potwierdzono 93 ogniska ASF
  • Najwięcej ognisk w 2020 r. do tej pory potwierdzono w woj. lubelskim
  • W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzono 45 ognisk ASF
  • W tym samym czasie w rekordowym pod względem ognisk ASF 2018 r. było ich 109
  • W 93 ogniskach ASF w 2020 r. znajdowało się 55976 świń

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

ASF w Niemczech i wielki niepokój na rynku

Potwierdzenie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech wywołało niepewność na europejskim rynku trzody chlewnej. Wstrzymanie importu mięsa i podrobów przez Chiny niewątpliwie wpłynie na spadek cen.    Cena...

4 ogniska ASF w 3 województwach

Ognisko ASF nr 90 zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w miejscowości Jaworska Wola w gminie Sienno w powiecie lipskim w woj. mazowieckim. Rolnik utrzymywał w nim 34 świnie.

91. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 360 świń położonym w miejscowości Łazowa w gminie Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim w woj. lubelskim.

92. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń położonym w miejscowości Cetula w gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim w woj. podkarpackim.

93. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń położonym w miejscowości Jeziorzany w gminie Jeziorzany w powiecie lubartowskim w woj. lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Liczba świń zabitych w 2020 roku z powodu ASF wzrosła do 55976. Dla porównania w całym 2019 r. w 48 ogniskach wyniosła ona łącznie 35288.

Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 58 ognisk ASF w woj. lubelskim, 13 ognisk na Podkarpaciu, 8 ognisk w woj. warmińsko-mazurskim, 5 ognisk w woj. wielkopolskim, 4 ogniska w woj. lubuskim, 3 ogniska w woj. mazowieckim oraz 2 ogniska w woj. dolnośląskim.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA