ASF głównym tematem rozmów hodowców w MRiRW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-06-2024,8:15 Aktualizacja: 12-06-2024,17:38
A A A

Hodowcy i producenci świń oraz przetwórcy wieprzowiny należący do Krajowej Rady Wieprzowiny rozmawiali w ministerstwie rolnictwa o problemach branży.

Analizę i ocenę sytuacji polskiej branży wieprzowej w związku z walką z afrykańskim pomorem świń przedstawił Maciej Perzyna, lekarz weterynarii a także pracownik naukowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i zarazem członek KRW.

Perzyna zwrócił uwagę, że w Polsce eliminacja dzików nie jest prowadzona w sposób spójny, co znacznie osłabia skuteczność działań prewencyjnych, także tam, gdzie ogniska ASF nie ma.

asf, ognisko asf u świń,  ognisko asf u dzików, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, dziki

ASF w UE. Sytuacja w Polsce jest niemal najgorsza

Ogniska ASF u świń wybuchły do tej pory w 5 państwach Wspólnoty. Polska znajduje się na drugim pod względem ich liczebności miejscu w UE oraz jest liderem, jeśli chodzi o tę chorobę u dzików. Liczba ognisk ASF u świń w Unii...

Andrzej Kabat z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS" przedstawił działania, na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby walka z ASF była skuteczna.

Kabat podkreślił, że wprowadzenie okresu ochronnego dla macior oraz pomysł zniesienia noktowizji jest bardzo poważnym błędem.

Zdaniem hodowcy, aby zapewnić skuteczność polowań, które są zgłoszone i legalne, należy karać wszelkie próby ich blokowania.

Andrzej Kabat w imieniu rady zaproponował, aby wprowadzić rodzaj wynagrodzenia dla tych, którzy znajdą truchło dzika.

W zakresie inwentaryzacji dzików wskazał na wysoką skuteczność fotopułapek oraz wykorzystywanie psów.

Hodowca podkreślił, że bardzo ważny jest właściwy przekaz medialny o wirusie ASF dla turystów i osób odwiedzających lasy.

asf, ognisko asf u świń, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, asf w Polsce, gospodarstwo

ASF. 310 świń w czterech nowych ogniskach

Liczba ognisk ASF u świń wzrosła do 5. W 4 najnowszych znajdowało się łącznie 310 zwierząt, a we wszystkich 5 było 320 sztuk trzody chlewnej. Ogniska ASF u świń nr 2-5 w 2024 roku zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

W przypadku małych gospodarstw wskazał na konieczność stałego monitoringu jak i też badanie raz w roku krwi u świń na obecność wirusa ASF.

Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna w walce z afrykańskim pomorem świń stosuje prawo polskie jak i unijne rozporządzenia.

Zmiana aktu unijnego nie jest łatwa, bowiem wymaga zgody pozostałych państw członkowskich. Jak podkreślił strona polska przekonuje do swoich propozycji państwa członkowskie, choć te rozmowy nie są łatwe.

Podczas spotkania padła propozycja reaktywacji Międzyresortowego Zespołu ds. Walki z ASF, którego zadaniem będzie opracowywanie i wdrażanie niezbędnych rozwiązań w celu efektywnego zwalczania tej choroby.

W ocenie przedstawicieli Krajowej Rady Wieprzowiny taki organ jest konieczny, bo decyzje dotyczące zwalczania ASF dotyczą kilku ministerstw, a nie tylko MRiRW.

Obie strony podkreśliły, że będą kontynuować dalszą merytoryczną współpracę

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA