ASF atakuje. Nowe przepisy rozszerzą program bioasekuracji na cały kraj

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2018,9:50 Aktualizacja: 27-01-2018,9:53
A A A

Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, które rozszerza stosowanie zasad bioasekuracji na cały kraj. Chodzi o przestrzeganie wymogów, które ograniczają możliwość przeniknięcia wirusa ASF do stad tuczników.

W piątek w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie ze związkami i organizacjami rolników, podczas którego zostały przedstawione przygotowywane przez ministerstwo rozwiązania dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

W spotkaniu wzięli udział wiceministrowie: Jacek Bogucki, Ewa Lech i Rafał Romanowski - poinformował w piątek resort rolnictwa w komunikacie.

ASF, wirus, przypadki, dziki

Wirus ASF wykryty u kolejnych dzików

Główny lekarz weterynarii poinformował dziś o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce. Od początku wystąpienia choroby potwierdzono 1118 przypadków oraz 107 ognisk.   Wirus ASF dziesiątkuje...
Zmiana przepisów jest wynikiem rosnącego zagrożenie afrykańskim pomorem świń, który pojawia się w coraz to nowych miejscach w Polsce. Oprócz Polski wirus dotarł także do Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii i do Czech.

"W naszym kraju podejmowanych jest szereg działań mających na celu powstrzymanie dalszego szerzenia się choroby, a w konsekwencji doprowadzenia do jej zwalczenia na terytorium RP. W kompleksowy program działań zaangażowane są nie tylko organy Inspekcji Weterynaryjnej, ale także wielu innych instytucji w tym Sił Zbrojnych RP, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji oraz władz regionalnych" - powiedział wiceminister Rafał Romanowski.

Dodał, że wystąpienie choroby na danym terenie powoduje szereg restrykcji i wiąże się z koniecznością likwidacji zakażonych stad, co z kolei pociąga za sobą skutki ekonomiczne i społeczne.

"Nowelizacja przepisów jest konieczna ze względu na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby w głąb kraju" - podkreśliła wiceminister Lech. Zaznaczyła, że przygotowane przepisy mają podnieść poziom bioasekuracji gospodarstw, a tym samym zmniejszyć ryzyko wniknięcia do niego choroby.

bioasekuracja, walka z asf, asf w polsce, ministerstwo rolnictwa, psl

ASF. Ludowcy chcą uruchomienia nadzwyczajnej pomocy dla rolników

PSL zaapelowało do Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa o pilne uruchomienie nadzwyczajnej pomocy dla polskich eksporterów i rolników poszkodowanych w wyniku ASF. Według szef resortu ani premier nie robią nic w tej sprawie....
Projekt przewiduje, że zasady bioasekuracji będą obowiązywały na terenie całego kraju. Oznacza to, że rolnicy, którzy zajmują się chowem świń, będą musieli przeznaczyć dla nich oddzielne pomieszczenia, w których nie będzie innych gatunków zwierząt. Chlewnie trzeba będzie zabezpieczyć, tak by nie miały do nich dostępu inne zwierzęta, a zwłaszcza dziki.

Nowe przepisy wprowadzą obowiązek stosowania odzieży ochronnej przy obsłudze świń. Pasza musi być zabezpieczona przed dostępem dzikich zwierząt. Konieczne będzie też przestrzeganie zasad higieny m.in. odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia, a także czyszczenie i odkażanie narzędzi i sprzętu używanego do obsługi zwierząt.

Obowiązkowe będzie wykładanie przed chlewnią i systematyczne nasączanie mat dezynfekcyjnych. Do minimum powinna być ograniczona liczba osób wchodzących do pomieszczeń, gdzie przebywają świnie.

Isabel Garcia Tejerina, Krzysztof Jurgiel, hiszpania, walka z asf, wspólna polityka rolna

Hiszpania podpowie nam, jak skutecznie zwalczyć ASF

Do Hiszpanii w pierwszym kwartale roku pojedzie polska delegacja służb weterynaryjnych, by zapoznać się z doświadczeniami Hiszpanów w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń - ustalono podczas środowego spotkania ministrów rolnictwa...

Wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki poinformował, że w ministerstwie przygotowywane są zasady finansowania programu prewencyjnego.

Konsultacje projektu rozporządzenia potrwają do 29 stycznia. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od ich ogłoszenia.

Dotychczas w Polsce wykryto 107 ognisk ASF u trzody chlewnej i 1118 przepadków tej choroby u dzików. Choroba jest obecna w czterech województwach: lubelskim, podlaskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim.

Ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 10 stycznia br., w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim, gdzie znajdowało się 25 świń, natomiast w trzecim tygodniu stycznia wykryto 78 nowych przypadków tego wirusa u dzików.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu