ASF. 13 nowych przypadków pomoru u dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-07-2017,14:55 Aktualizacja: 27-07-2017,15:00
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u martwych oraz odstrzelonych sztuk.

Przypadek ASF nr 414 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Lack w gminie Hanna w powiecie włodawskim w województwie lubelskim. Kolejne dwa również stwierdzono w tym samym województwie. 415 stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Młyniec w gminie Biała Podlaska. 416 to również zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Połoski w gminie gmina Piszczac.

asf, ognisko asf, trzoda chlewnia, wirus asf

ASF w chlewni na niemal 2000 sztuk. Mamy 60 ognisko pomoru

Główny lekarz weterynarii poinformował o pojawieniu się kolejnego tj. 60 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. W tym roku jest to już 37 ognisko. Wirus ponownie został wykryty w gospodarstwie leżącym w woj. lubelskim. Wirus...

Przypadek nr 417 stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Wajków w gminie Mielnik w powiecie siemiatyckim w woj. podlaskim.

Przypadki nr 418 i 419 ponownie dotyczą woj. lubelskiego. Pierwszy z nich stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Helenów w gminie Biała Podlaska, a drugi zwłoki dwóch dzików znalezione w pobliżu miejscowości Dokudów Drugi w tej samej gminie.

Wirus ASF przyczynił się do śmierci dzika w pobliżu miejscowości Podlasek w gminie Grajewo w województwie podlaskim. To 420 przypadek.

Przypadki 421, 422 i 423 ponownie stanowią zwłoki dzików znalezione w woj. lubelskim. Zostały one wykryte kolejno w miejscowości Młyniec w gminie Biała Podlaska, Stawki w gminie Włodawa oraz Lack w gminie Hanna.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Hodowcy mało wiedzą o bioasekuracji. Ruszyła kampania informacyjna

Program bioasekuracji nadal dla wielu rolników jest obcy. Potwierdziła to sonda, jaką przeprowadziła TVP 1 na Podlasiu. Można w niej było usłyszeć między innymi opinie, że bioasekuracja jest związana z ... ekologią. - Powołaliśmy w woj....

Jeden przypadek stwierdzono w woj. mazowieckim. Stanowią go zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Stare Mierzwice w gminie Sarnaki w powiecie łosickim.

Dwa ostatnie przypadki tj. 425 i 426 dotyczą ponownie woj. lubelskiego. Pierwszy z nich stanowią zwłoki dzika znalezione w pobliżu miejscowości Woskrzenice Duże w gminie gmina Biała Podlaska a drugi padły dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Leśna Podlaska w gminie Leśna Podlaska.

Od wszystkich padłych i odstrzelonych dzików służby pobrały próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu afrykańskiego pomoru świń. Zostały one potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki padłych oraz tusze odstrzelonych zwierząt zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami oraz mapę z zaznaczonymi i opisanymi ogniskami i przypadkami tej choroby można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA