ASF. 110 przypadków u dzików. Wirus wciąż w natarciu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-03-2018,16:00 Aktualizacja: 09-03-2018,15:34
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. W ostatnim tygodniu udokumentowanych zostało kolejnych 110. Do tej pory potwierdzono więc 1526 przypadków ASF, z czego 622 tylko w tym roku oraz 108 ognisk tej choroby.

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 110 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 19-28 lutego 2018 roku.

cena tuczników, tuczniki, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna

Ceny tuczników w Niemczech przestały rosnąć. Czas na stabilizację?

Tuczniki drożały w Niemczech przez ostatnie pięć tygodni. W efekcie ich cena z 1,30 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej wzrosła do 1,55 euro/kg wbc. W tym tygodniu jednak odnotowano spadek o 6 eurocentów. Ceny tuczników w Niemczech...

Dziki, u których stwierdzono wirusa zostały znalezione oraz odstrzelone na terenie czterech województw, podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Martwe dziki stanowiły zarówno samice jak i samce w wadze od 20 do 100 kilogramów oraz w wieku od kilku miesięcy do kilku lat. W przypadku niektórych szczątek niemożliwe było określenie płci zwierzęcia.

Tusze odstrzelonych dzików zostały poddane utylizacji. Natomiast zwłoki dzików zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA