Armagedon na rynku wieprzowiny. Eksperci mówią wprost

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2019,13:00 Aktualizacja: 27-11-2019,13:02
A A A

Ceny żywca wieprzowego idą w górę. W połowie listopada za kilogram tucznika płacono przeciętnie 5,65 zł/kg - o ponad 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Przetwórcy mają jednak problem ze sprzedażą mięsa do sieci handlowych po wyższych cenach.

Duży popyt na wieprzowinę ze strony Chin przekłada się na wzrost cen m.in. na rynku niemieckim. W ciągu ostatnich dwóch tygodni mięso podrożało o 10 eurocentów na kg, co odbiło się również na polskim rynku. Żywiec wieprzowy podrożał o kilkanaście groszy na kg.

walka z asf w polsce, wielkopolska izba rolnicza, odstrzał dzików, zasady bioasekuracji

Alert w Wielkopolsce. Z ASF trzeba walczyć wspólnie

W siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej rozmawiano m.in. o budowie płotu zabezpieczającego przed przemieszczaniem się dzików, ich odstrzałach i koniecznej bioasekuracji ze strony pracowników zakładów usług leśnych. Zarząd WIR...

Według danych resortu rolnictwa, średnia ceny skupu półtusz w klasie E osiągnęła w połowie listopada 7,57 zł za kilogram, podczas gdy rok wcześniej cena była na poziomie 5,50 zł/kg.

Jak wyjaśnił PAP prezes Związku "Polskie Mięso" Witold Choiński, tuczniki drożeją nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Powodem jest wystąpienie ASF w Chinach.

- W tej chwili w Państwie Środka jest ogromne zapotrzebowanie na mięso, bo straty spowodowane przez ASF są olbrzymie. Oficjalnie mówi się o ponad 20 proc. spadku produkcji wieprzowiny w tym kraju, ale może to być nawet 30 proc., czyli tyle ile produkuje cała Europa - zaznaczył.

Chiny choć są największym na świecie producentem i importerem wieprzowiny. Władze w Pekinie organizują import mięsa z różnych krajów, co powoduje, że ceny wieprzowiny rosną i osiągają bardzo wysoki poziom.

Polska nie może eksportować mięsa do tego wielkiego państwa bowiem wprowadziło embargo na dostawy naszej wieprzowiny w 2014 r. z powodu ASF. Towar wysyłają m.in. Niemcy, Hiszpanie, Holendrzy. Z kolei lukę na tamtych rynkach uzupełniają dostawy z Polski, bowiem 80 proc. naszej wieprzowiny trafia na unijny rynek.

sławomir izdebski, rolnicze opzz, polski związek łowiecki, Agencja Rozwoju Gospodarki Łowieckiej

Bez zmiany Prawa łowieckiego nie wygramy z ASF

- Bez wybicia dzików nie zwalczy się afrykańskiego pomoru świń. Myśliwi nie wykonują swoich obowiązków, dlatego konieczna jest głęboka reforma gospodarki łowieckiej, tj. zmiana Prawa Łowieckiego - przekonuje Sławomir Izdebski, szef...

- Dodatkowym elementem wzmacniającym popyt jest przedświąteczne zapotrzebowanie. Zwykle tuż przed świętami i w styczniu cena tuczników spada - zaznaczył Choiński.

Zdaniem prezesa "Polskiego Mięsa", szybko rosnąca cena tuczników nie jest korzystna dla rolników, bo - jak tłumaczył - kiedyś przychodzi załamanie i problemy. - Najlepiej gdy cena jest stabilna, opłacalna dla hodowców i dla przetwórców - argumentował.

Zaznaczył, że prognozy wskazują, iż do połowy 2020 r. może utrzymać się wysoka cena wieprzowiny.

- Obecnie jest jednak tak, że mimo znacznego wzrostu ceny surowca, sieci handlowe nie chcą brać pod uwagę kosztów i egzekwują ceny wynegocjowane wcześniej. W rezultacie tę "śmietankę" zbierają pośrednicy handlowi i sieci handlowe, które chcą utrzymać jak największe marże dla siebie nie patrząc na ceny surowców - mówił ekspert.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, we wrześniu 2019 r. przeciętna cena detaliczna mięsa wieprzowego była o 14,8 proc. wyższa niż w grudniu 2018 r. i o 12,9 proc. wyższa niż we wrześniu 2018 r.

cena tuczników w niemczech, tuczniki, żywiec wieprzowy, świnie, hodowcy świń, wieprzowina w chinach, import wieprzowiny

Zamieszanie cenowe w związku z ASF w Lubuskiem

Zakłady mięsne w Polsce płacą o około 10 centów tj. około 40 groszy za kilogram mniej, niż nasi zachodni sąsiedzi. Jeszcze niższe stawki oferują zakłady zlokalizowane w woj. lubuskim. Wszystko przez przypadki afrykańskiego pomoru świń u...

Zdaniem Piotra Ziemanna, wiceprezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP, to co się dzieje na rynku wieprzowiny przypomina prawdziwy Armagedon.

- Od czasu wykrycia ASF w Chinach ceny wieprzowiny w Europie i Polsce wzrosły o 100 proc. a wiele elementów nawet o 200 proc. Wiedząc na jakich marżach pracują przetwórcy w branży mięsnej widzimy ogromne zagrożenie w najbliższym czasie, w tym tak ważnym dla wszystkich Polaków okresie świątecznym - zaznaczył.  

Zwrócił uwagę, że dla branży mięsnej problemem są obecnie permanentne braki surowca oraz najwyższe w historii ceny wieprzowiny. Wskazał również na brak zrozumienia w sieciach handlowych, co do konieczności zmian cen w tak trudnym okresie dla firm przetwórczych.

- Sklepy, hurtownie oraz wszystkie sieci handlowe nie akceptują wzrostu cen, co spowoduje brak towarów na przedświątecznych półkach lub - co przewidujemy - zalanie Polski produktami zagranicznymi - tłumaczył.

- Apelujemy w imieniu całej branży mięsnej do wszystkich uczestników rynku o szybkie porozumienie handlowców z przetwórcami do czasu znormalizowania się rynku chińskiego. Jeżeli pilnie tego nie uczynimy, dramatyczna sytuacja na rynku wieprzowiny zamieni się w długotrwały kryzys a może nawet w upadek branży mięsnej w Polsce - stwierdził Ziemann.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA