Wszyscy rolnicy, którzy stracili przez ASF i grypę ptaków dostali wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2021,18:55 Aktualizacja: 26-08-2021,18:58
A A A

Służby państwowe robią wszystko w walce z ASF i ptasią grypą. W tym roku rolnikom wypłacono odszkodowania na łączną kwotę prawie 95 mln zł – powiedział Andrzej Żarnecki, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu w odpowiedzi na zarzuty protestujących rolników.

Wielkopolscy rolnicy blokowali przez dwa drogi. W ten sposób - jak twierdzą - chcą zwrócić uwagę rządu i rozmawiać z premierem o bardzo trudnej sytuacji na wsi.

protesty rolników na drogach, agrounia, Michał Kołodziejczak, Grzegorz Puda

Resort odpowiada AGROunii: minister rozmawia z rolnikami

Grzegorz Puda, minister rolnictwa rozmawia z rolnikami na temat sytuacji w rolnictwie - zapewnia resort w odniesieniu do protestów rolników z AGROunii. "Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uprzejmie informuje, że minister...

- Nasze główne postulaty to skuteczna walka z ASF i ptasią grypą. Nie ma pieniędzy na odszkodowania, gospodarstwa są likwidowane - powiedział Miłosz Chmiel, uczestnik protestu w Rzetni.

Żarnecki w odpowiedzi na zarzuty protestujących gospodarzy powiedział, że służby państwowe robią wszystko, co należy, w walce z ASF i ptasią grypą. Poinformował, że wszyscy wielkopolscy rolnicy, których gospodarstwa zostały dotknięte ptasią grypą lub afrykańskim pomorem świń, otrzymali odszkodowania. - Do tej pory wypłaciliśmy prawie 95 mln zł – zapewnił.

Największym nosicielem wirusa - jak wyjaśnił WWLW - jest dzik. Dlatego weterynaria organizuje nadzór nad ich sanitarnym odstrzałem przez myśliwych, na co tylko w tym roku wydano już 8 mln zł.

- Na bieżąco prowadzone są badania padłych i odstrzelonych dzików oraz padłych świń. Dla kół łowieckich zakupiliśmy specjalne chłodnie do przetrzymywania dzików, bo zanim zwierzę wróci do myśliwego, musi je zbadać lekarz weterynarii - wyjaśnił.

W celu sprawnego prowadzenia badań Wojewódzki Wielkopolski Inspektorat Weterynarii otwiera nowe laboratoria w Poznaniu i Koninie. Lekarz podkreślił, że rolnicy muszą zrozumieć, że w gospodarstwach najważniejsza jest prawidłowa bioasekuracja. - Ptasia grypa i ASF są chorobami wirusowymi, na które jeszcze nie wymyślono szczepionki - powiedział.

Żarnecki wyjaśnił, że rolnicy mają czas do końca października na wprowadzenie w gospodarstwach zaleceń sanitarnych. - Trzeba wiedzieć, że wirusa do chlewni nie wniesie dzik, tylko rolnik. Dlatego gospodarze np. nie powinni polować czy zbierać grzybów i powinni zwracać uwagę na to, kto wchodzi do chlewni i pracuje przy zwierzętach - wskazał na koniec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA