Wścieklizna w Polsce. Są kolejne przypadki u lisów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-03-2022,11:20 Aktualizacja: 28-03-2022,11:23
A A A

Główny lekarz weterynarii informuje o wystąpieniu 2 przypadków wścieklizny u zwierząt nr 20 oraz 21 w 2022 roku.

Przypadki wścieklizny zostały potwierdzone u lisów na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Przypadek wścieklizny nr 2022/20 został stwierdzony 10 marca w miejscowości Nowa Pogorzel w gminie Siennica w powiecie mińskim w woj. mazowieckim u padłego lisa.

Inspekcja Weterynaryjna, sejmowa komisja rolnictwa, Dorota Niedziela, Lech Kołakowski

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej mają więcej zarabiać

Średnio o ok. 1,2 tys. zł od lipca mają zostać podniesione płace pracowników Inspekcji Weterynaryjnej - zapowiedział Krystian Popławski, dyrektor w resorcie rolnictwa. Sejmowa komisja rolnictwa dyskutowała na temat informacji Najwyższej Izby...

Przypadek wścieklizny nr 2022/21 został stwierdzony 10 marca w miejscowości Warszawa-Białołęka w gminie Warszawa w powiecie m.st. Warszawa w woj. mazowieckim u lisa poddanego eutanazji.

Przypadki wścieklizny w 2022 roku, łącznie 21, stwierdzono do tej pory w 3 województwach.

Wścieklizna (2 przypadki) w woj. lubelskim została potwierdzona w powiecie ryckim u dwóch padłych lisów.

Inspekcja Weterynaryjna informuje o 18 przypadkach w woj. mazowieckim. Choroba wystąpiła w powiecie mińskim (2 przypadki u lisów), otwockim (3 przypadki u lisów, 1 przypadek u psa), radomskim (2 przypadki u lisów, 1 przypadek u psa), szydłowieckim (1 przypadek u lisa), w m. st. Warszawa (7 przypadków u lisów) oraz w powiecie wołomińskim (1 przypadek u lisa).

Wścieklizna występuje również w woj. świętokrzyskim w powiecie starachowickim. Jest to 1 przypadek u lisa.

DSM, DSM Mycotoxin Survey, mikotoksyny, deoksyniwalenol, fumonizyny, alfatoksyny, ochratoksyna A, toksyna T-2, Biomin

Mikotoksyny w płodach rolnych. Ukazał się najnowszy raport

Średni poziom zanieczyszczenia płodów rolnych mikotoksynami w 2021 roku wyniósł 62% co oznacza, że prawie dwie trzecie prób skażonych było co najmniej jedną mikotoksyną w ilości przekraczającej próg ryzyka. Royal DSM...

Główny lekarz weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić te zwierzęta przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

GLW mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym u zwierząt domowych, apeluje o szczepienie przeciwko wściekliźnie również kotów.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2023

Hoduj z głową świnie:

-ASF we Włoszech

-Okiem doradcy

-Co nowego w branży?

-Fitobiotyki dla świń

-Termowizja w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA