Ubezpieczenie od padnięcia zwierząt? Resort odpowiada izbom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2020,13:10 Aktualizacja: 02-07-2020,13:15
A A A

Padnięcie zwierzęcia hodowlanego to dla rolnika duża szkoda, a strata większej liczby sztuk może pogrzebać każde niemal gospodarstwo. Szansą na poprawę tej sytuacji mogłyby być dotowane z budżetu państwa ubezpieczenia od takiego ryzyka.

O przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmiany w ustawie o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich w taki sposób, aby możliwe było ubezpieczenie zwierząt od padnięcia, wystąpiła do resortu rolnictwa Krajowa Rada Izb Rolniczych.

małe ubojnie zwierząt w gospodarstwach, sprzedaż mięsa przez rolników

Ubój w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi producentom mięsa

Od 18 lutego każdy rolnik może otworzyć małą ubojnię i wprowadzać mięso na rynek na małą skalę. Wcześniej musiał korzystać z pośrednictwa dużych zakładów. - Ubój rolniczy w przydomowych rzeźniach nie zaszkodzi branży. Jeśli procedury...

Obecne przepisy umożliwiają bowiem zawarcie polisy ubezpieczenia z dopłatą Skarbu Państwa do składki z tytułu ubezpieczenia bydła koni, owiec, kóz, drobiu lub świń, ale tylko od ryzyka wystąpienia szkód w wyniku uboju z konieczności.

"Przychody gospodarstw hodowlanych są w znacznej mierze zależne od stanu zdrowia i kondycji zwierząt. Rolnicy dokładają wszelkich starań, aby zwierzęta były utrzymywane w odpowiednich warunkach bytowych, co gwarantuje optymalny zysk. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo wzorowego prowadzenia hodowli z przyczyn niezależnych od rolnika, zwierzęta mogą utracić wartość hodowlaną lub nawet paść. Powoduje to duże straty w gospodarstwie i generuje dodatkowe koszty związane z uzupełnieniem stada" - argumentowała KRIR.

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało właśnie, że w planowanej zmianie wspomnianej ustawy będzie brane pod uwagę wprowadzenie m.in. przepisów dotyczących "dopłat do składek ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia skutków zdarzenia losowego, jakim jest padnięcie zwierzęcia gospodarskiego".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA