Rząd za zakazem wytwarzania i wprowadzania do obrotu pasz GMO

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2022,9:25 Aktualizacja: 03-11-2022,9:27
A A A

Od 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych - wynika z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji, o którym poinformowała KPRM.

Wyjaśniono, że nowe przepisy, które przygotował resort rolnictwa dostosowują polskie prawo do przepisów UE w sprawie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej.

Uprawy sprawdzane pod kątem GMO, WIORiN Bydgoszcz, kukurydza, rzepak, soja

Uprawy sprawdzane pod kątem GMO. Były modyfikacje?

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy podał wyniki przeprowadzonych w tym roku kontroli upraw w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Nie było nieprawidłowości. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin...

Chodzi o ujednolicenie wymagań, jakie muszą spełniać podmioty funkcjonujące na rynku pasz, zgodnie z którymi mogą wytwarzać, przechowywać i transportować paszę leczniczą lub produkty pośrednie.

Projekt noweli przewiduje, że wojewódzcy lekarze weterynarii będą zatwierdzać podmioty, które zajmują się wytwarzaniem, przechowywaniem, transportem lub wprowadzaniem na rynek paszy leczniczej lub produktów pośrednich. Dotyczyć to będzie także mobilnych wytwórni pasz.

Kancelaria dodała, że obowiązkowej rejestracji będą podlegały podmioty, które: prowadzą wyłącznie działalność handlową i nie przechowują paszy leczniczej lub produktów pośrednich w obiektach, jedynie transportują lub przechowują paszę leczniczą lub produkty pośrednie wyłączenie w zaplombowanych opakowaniach lub pojemnikach, prowadzą handel detaliczny paszą leczniczą dla zwierząt domowych.

Projekt noweli zakłada również wprowadzenie pojęcia recepty weterynaryjnej na paszę leczniczą, która jest odzwierciedleniem funkcjonującego zlecenia na paszę leczniczą.

Ryszard Bartosik, soja genetycznie modyfikowana, sejmowa komisja rolnictwa, dorota niedziela

Soja GMO nie do zastąpienia. Wiceminister rozkłada ręce

Moratorium na soję genetycznie modyfikowaną? Nie jesteśmy w stanie zastąpić w tej chwili białka roślinnego niczym innym - stwierdził otwarcie Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Podczas jednego z ostatnich posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa...

"Od 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego" - podano w komunikacie.

Jak dodano, nowe przepisy wprowadzą też system gromadzenia i unieszkodliwiania przeterminowanych bądź niezużytych pasz leczniczych lub produktów pośrednich. Wytwórnie pasz leczniczych i dystrybutorzy zostaną zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów.

"Nowe rozwiązania poprawią skuteczność funkcjonowania rynku wspólnotowego UE, jeśli chodzi o wytwarzanie, wprowadzanie na rynek i stosowanie paszy leczniczej. Utrzymana będzie także silna pozycja Polski i konkurencyjność rodzimej produkcji zwierzęcej, a także usprawniony zostanie system gospodarowania niezużytymi bądź przeterminowanymi paszami leczniczymi lub produktami pośrednimi" - podsumowano.
  

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA