Rolnicy na kwarantannie. Czego muszą przestrzegać?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-03-2020,14:00 Aktualizacja: 20-03-2020,14:01
A A A

Rolnicy, ale także inne osoby które odbywają kwarantannę w domu, są uznawani za zdrowych.

Kwarantanna jest nadkładana na wszystkich tych, którzy mieli kontakt z osobami chorymi lub wrócili z zagranicy.

Główny Inspektorat Weterynarii zamieścił zalecenia dla rolników przebywających na kwarantannie, których ci powinni bezwzględnie przestrzegać.

Rolnicy nie mogą opuszczać terenu swojego gospodarstwa. W tym czasie mogą zajmować się inwentarzem na jego terenie. Według dostępnej wiedzy choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta domowe czyli psy i koty.

kwarantanna, obsługa zwierząt, koronawirus, dobrostan,

Koronawirus to poważne zagrożenie dla produkcji zwierzęcej

Objęcie kwarantanną rolników lub pracowników obsługujących fermy niesie ze sobą poważne konsekwencje. Dlatego sektor produkcji zwierzęcej wymaga szczególnych działań, które zapewnią nieprzerwaną obsługę i dobrostan...

Kwarantanna bezwzględnie wyklucza wyjście do sklepu, spotykanie się z innymi osobami oraz zapraszanie ich do domu.

"Jeśli mieszkasz z rodziną w miarę możliwości ogranicz z nimi kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący min. 2 metry" czytamy w komunikacie GIW.

Należy używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu. Jeśli istnieje taka możliwość warto korzystać z osobnej łazienki i toalety niż pozostali domownicy. Jeśli nie jest to możliwe osoby na kwarantannie po skorzystaniu z toalety i łazienki powinny ją zdezynfekować dostępnym środkiem czystości.

"Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie. Zachowaj zasady higieny. Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak blaty, klamki, ekrany telefonów" czytamy w komunikacie GIW.

Rolnicy przebywający na kwarantannie powinni mierzyć temperaturę ciała min. 2 razy dziennie i zapisywać wyniki pomiarów.

Koronawirus, COVID-19, zwierzęta hodowlane, dobrostan zwierząt, kwarantanna, wirus, hodowcy zwierząt

Koronawirus a postępowanie ze zwierzętami. Znamy wytyczne

Inspekcja Weterynaryjna wydała zalecenia dotyczące postępowania ze zwierzętami gospodarskimi oraz towarzyszącymi w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. "Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi...

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy niezwłocznie skontaktować się telefoniczne z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić na oddział zakaźny najbliższego szpitala, unikając przy tym transportu publicznego. Jeśli jest to możliwie należy tam się udać swoim samochodem.

Podczas kwarantanny rolnicy powinni udzielać informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do nich pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

"W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą ciebie odwiedzić w czasie kwarantanny. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 5000 zł" czytamy w komunikacie GIW.

GIW podkreśla, że przypadku potrzeby kontaktu z lekarzem należy skorzystać z teleporady. W tym celu trzeba zadzwonić do swojego lekarza poradni zdrowia. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie.

Lista placówek POZ udzielających teleporad w najbliższej okolicy jest dostępna na stronie NFZ. Znajdziesz ją TUTAJ.

Więcej informacji o e-zdrowiu znajdziesz TUTAJ.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się TUTAJ oraz na infolinii NFZ 800 190 590.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA