Producenci pasz mniej zarobili

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2019,15:05 Aktualizacja: 24-10-2019,15:12
A A A

W pierwszej połowie roku pogorszyła się sytuacja ekonomiczna producentów pasz dla zwierząt gospodarskich. Według danych wskaźnik stopy zysku netto firm zatrudniających 10 osób i więcej obniżył się przez rok o 1,7 pp do 2,7 proc.

Wysokie ceny zbóż, spowodowały, że koszty branży zwiększyły się o 4,9 proc. - informują analitycy PKO Banku Polskiego. Jednocześnie pogarszające się uwarunkowania popytowe, m.in. z uwagi na znaczący spadek pogłowia świń (o 8,9 proc. w czerwcu), spowodowały wyhamowanie dynamiki przychodów przedsiębiorstw.

Poprawa relacji cen pasz do zbóż w drugiej połowie roku (oczekiwany spadek stawek zbóż w sezonie 2019/20) zwiastuje jednak, że w kolejnych miesiącach sytuacja finansowa branży poprawi się.
 
Popyt na pasze wspierany będzie prawdopodobnie wysokimi cenami żywca (drobiowego i wieprzowego), co ma przełożyć się na wzrost opłacalności produkcji zwierzęcej.
 

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA