Polskie mięso może niebawem trafić na kolejne rynki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2023,12:30 Aktualizacja: 01-03-2023,13:03
A A A

Eliminacja barier dla eksportu polskiego mięsa na rynki Wietnamu i Korei Południowej była tematem rozmów delegacji ministerstwa rolnictwa w tych krajach. Korea zaakceptowała wzory świadectw weterynaryjnych dla drobiu i wieprzowiny.

Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister Lech Kołakowski. Towarzyszył mu główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Spotkali się z Kang Jae-Kwon, wiceministrem spraw zagranicznych Korei Płd oraz Kim In-Joong, wiceministrem rolnictwa, żywności i obszarów wiejskich.

Targi Ferma, Bydgoszcz, DLG, produkcja zwierzęca, bydło mleczne, trzoda chlewna, rolnictwo,

Dyskutowali o produkcji zwierzęcej w dobie kryzysu

W produkcji trzody chlewnej kryzys został wywołany przez afrykański pomór świń (ASF), Covid-19, ograniczenie importu wieprzowiny przez Chiny oraz wojnę w Ukrainie. O produkcji zwierzęcej w dobie kryzysu dyskutowali eksperci podczas...

Podczas rozmów Kołakowski wskazał na konieczność intensyfikacji współpracy w dziedzinie rolnictwa. Odnosząc się do trwających prac w zakresie eliminacji barier w handlu towarami rolnymi wskazał na konieczność pilnego zakończenia procedur dostępowych, tak aby już wkrótce można było rozpocząć eksport drobiu, wieprzowiny oraz wołowiny z Polski do Korei.

- Postęp w pracach nad otwieraniem rynku jest niezbędny dla dalszego rozwoju polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej. Chcielibyśmy, aby polska żywność w coraz większym stopniu obecna była na rynku koreańskim - mówił wiceminister.

Polityk zaznaczył, że potwierdzeniem wysokich standardów polskiej żywności jest eksport produktów do blisko 200 krajów świata, m.in. na tak wymagające rynki jak USA czy Izrael.

Jak poinformowało MRiRW, podczas spotkań z polską delegacją koreańscy rozmówcy potwierdzili gotowość do wzmacniania wzajemnych relacji w obszarze rolnictwa. Zadeklarowali też podjęcie działań w celu jak najszybszego zakończenia trwających procedur dostępowych.

"Władze koreańskie zaakceptowały wzory świadectw zdrowia dla mięsa wieprzowego i drobiowego eksportowanego do Republiki Korei. Eksport będzie mógł być realizowany po zatwierdzeniu polskich zakładów przez stronę koreańską" - czytamy w komunikacie MRiRW.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA