Państwowy skup żywca? Resort odpowiada izbom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2020,11:00 Aktualizacja: 03-04-2020,11:08
A A A

"Realny wpływ na rynek rolno-spożywczy" miałby mieć nowy podmiot, działający w ramach Krajowej Grupy Spożywczej. Nie zostanie jednak raczej oparty stricte o budżet państwa, lecz będzie funkcjonował na zasadach rynkowych.

Jakiś czas temu pisaliśmy o wniosku rolniczego samorządu, by zostały uruchomione ubojnie z udziałem Skarbu Państwa, które odbierałyby żywiec drobiowy i wieprzowy, zwłaszcza z gospodarstw położonych w gminach objętych weterynaryjnymi ograniczeniami związanymi z wystąpieniem grypy ptaków czy ASF.

lubelska izba rolnicza, walka z asf w polsce, ptasia grypa, trzoda chlewna, hodowla drobiu

Rolnicy doprowadzeni do rozpaczy. Potrzebne ubojnie z udziałem państwa

Lubelska Izba Rolnicza wyraziła stanowczy sprzeciw wobec praktyk, jakie stosują rzeźnie i podmioty skupujące drób czy trzodę chlewną ze stref zapowietrzonych. Według LIR firmy, dbając wyłącznie o swoją korzyść i mając możliwość zakupu...

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało o swojej inicjatywie utworzenia - w ramach koncepcji powołania Krajowej Grupy Spożywczej - podmiotu, który posiadałaby realny wpływ na rynek rolno-spożywczy.

"W pracach nad tym projektem szczególnie istotne było wyjście naprzeciw problemom zgłaszanym przez środowiska rolników i producentów. W założeniach strategia działania ww. podmiotu, już po jego utworzeniu, powinna uwzględniać cele związane z tworzeniem mechanizmów kompleksowego oddziaływania, a więc z prowadzeniem aktywności na wszystkich możliwych ogniwach łańcucha produkcji, przetwórstwa i dystrybucji żywności, tj. od gospodarstwa rolnego, poprzez przemysł, aż do odbiorcy krajowego i zagranicznego" - wyjaśnia resort rolnictwa.

Według urzędników, trzeba jednak dążyć do wypracowania takich mechanizmów finansowania działalności, które zapewnią długotrwałą rentowność przedsięwzięcia.

"Mając na uwadze fakt, że podejmowane działania uwzględniają utworzenie podmiotu funkcjonującego na zasadach rynkowych, znacząca liczba zadań podjęta będzie bezpośrednio przez ten podmiot" - tłumaczy ministerstwo.

Jednocześnie podkreśla, że na tym etapie właściwym w sprawie działań dotyczących utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej jest minister aktywów państwowych.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2020

Hoduj z głową świnie:

-Ceny tuczników spadają

-Obalamy mity na temat ASF

-Żeby prosięta nie chorowały

-Rozwija produkcję warchlaków

-Prosięta muszą jeść, aby przyrastać

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wydajność pod oceną wzrosła

-Albo rozwój, albo porażka

-Efektywne źródło paszy

-Mleko prawdę Ci powie

-Obrażenia porodowe

PRENUMERATA