Ognisko koronawirusa u norek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2021,8:10 Aktualizacja: 24-06-2021,8:34
A A A

W dwóch gospodarstwach hodujących norki w powiecie bialskim (woj. Lubelskie) wykryto ognisko SARS-CoV-2 – poinformował główny lekarz weterynarii. To drugie ognisko koronawirusa u tych zwierząt w Polsce.

"Ognisko SARS-CoV-2 stwierdzono w dwóch gospodarstwach liczących łącznie 8 tys. samic oraz 29 tys. młodych norek, zlokalizowanych pod tym samym adresem w powiecie Biała Podlaska" -podano w komunikacie na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach, hodowla norek, pandemia koronawirusa

Koronawirus u norek to bardzo poważne zagrożenie

Na 70 próbek przebadanych od norek w zakażonym stadzie, aż 39 było silnie dodatnich. Oznacza to, że są gatunkiem bardzo podatnym na zakażenie koronawirusem - poinformował Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

Obecność wirusa stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Próbki do badań w gospodarstwach pobrano 16 czerwca. "W ww. gospodarstwach pobrano próbki od 20 norek (łącznie 40 wymazów). W przypadku 3 zwierząt uzyskano wyniki dodatnie" - podano w komunikacie.

Inspektorat poinformował, że w gospodarstwie, w którym stwierdzono zakażenie, zostały wdrożone „wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia SARS-CoV-2 u norek.

- Wszystkie norki z ferm, gdzie potwierdzono wirusa, zostaną uśpione i zutylizowane - powiedział Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA