Minister polecił wyjaśnienie nieprawidłowości na fermie norek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2020,9:55 Aktualizacja: 18-12-2020,10:00
A A A

Grzegorz Puda, szef resortu rolnictwa polecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii podjęcie pilnych działań wyjaśniających w sprawie nieprawidłowości na fermie norek w województwie wielkopolskim.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało nagranie z fermy norek położonej we wsi Długie Stare w okolicach Leszna. Pokazano, jak ubijane są zwierzęta, które przetrwały gazowanie. Zapowiedziano zgłoszenie sprawy do prokuratury.

koronawirus na fermach norek, norki, covid-19, SARS-CoV-2, mutacja wirusa,

Norki w Polsce są wolne od SARS-CoV-2

Koronawirus został już potwierdzony wśród populacji norek w Danii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Szwecji, Francji i we Włoszech. Może on ulegać różnym mutacjom.   Główny lekarz weterynarii poinformował, że...

Na nagraniu widać m.in. wnętrze komory gazowej, zarejestrowana jest agonia zwierząt. Pokazano także, że część zwierząt, które nie padają w trakcie gazowania, dobijanych jest m.in. uderzeniami metalowym prętem.

Jak poinformowało ministerstwo, "wobec znacznych rozbieżności pomiędzy oświadczeniem właściciela fermy a przekazami medialnymi w kwestii uśmiercania zwierząt powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie przekazał sprawę do organów ścigania w celu ostatecznego ustalenia miejsca uśmiercania zwierząt".

Dodano, że bez względu na zakończenie postępowania minister polecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii ścisłe i cykliczne przeprowadzanie kontroli ferm. Puda podkreślił, że nie ma tolerancji dla złego traktowania zwierząt.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA