Klacze padają z wycieńczenia na "fermach krwi"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2019,13:20 Aktualizacja: 07-11-2019,13:28
A A A

Tysiące koni hoduje się tylko po to, żeby pozyskać z ich krwi hormony stosowane w hodowli przemysłowej zwierząt. Odciąganie krwi, aborcje i przemoc - to zdaniem organizacji ekologicznych - ciemna strona przemysłu zarabiającego krocie na sprzedaży leków z hormonami.

Compassion Polska i AWF/TSB po nagłośnieniu sprawy zebrały ponad 2 miliony podpisów pod petycją za zakazem importu hormonów do UE, którą już 11 listopada zajmie się Parlament Europejski.

Jarmark koński "Wstępy", Skaryszew, konie, mazowieckie

Wstępy 2019, czyli Jarmark Koński w Skaryszewie

Jarmark koński "Wstępy" rozpoczyna się w poniedziałek w Skaryszewie. Władze miasta zapewniają, że robią wszystko, by spełnione były normy dotyczące bezpieczeństwa, transportu i dobrostanu koni. Obrońcy praw zwierząt uważają, że w...

Raport organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, opublikowany w ubiegłym roku, ujawnił okrutne praktyki stosowane na fermach koni. Ponad 10 000 klaczy hodowanych jest na fermach krwi w Argentynie i Urugwaju w celu pozyskania hormonu PMSG (eCG).

W Europie jest stosowany w przemysłowej hodowli zwierząt do stymulacji rui u świń, żeby przyspieszyć hodowlę zwierząt na mięso. Importerami hormonu są europejskie firmy farmaceutyczne.

Zwierzętom pobiera się duże ilości krwi - nawet 10 litrów dwa razy w tygodniu - bez względu na wagę i stan zdrowia, podczas gdy dopuszczalna maksymalna ilość w Europie wynosi 3375-4500 ml na miesiąc, w zależności od wagi klaczy.

Rocznie 30 proc. z nich pada z wycieńczenia lub jest wysyłanych do rzeźni, bo nie mogą już zachodzić w ciążę. Krew jest pobierana między 40 a 120 dniem ciąży. Aby można było to zrobić dwa razy w roku, ciąża zostaje przerwana po 100 dniach.

W Argentynie aborcji dokonuje się za pomocą zastrzyku, a w Urugwaju ręcznie - przez przebicie błon płodowych. Każdego roku usuwa się ponad 20 000 źrebiąt.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA