Hodowcy krów i świń mają dostać wsparcie. Minister poprzesuwa środki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2019,16:50 Aktualizacja: 21-06-2019,17:38
A A A

- W przyszłym tygodniu w Toruniu zbierze się Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który zdecyduje, czy można przesunąć środki unijne na dodatkowe wsparcie dla hodowców krów i świń - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Chodzi o nowe działanie; dobrostan zwierząt w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

krowy, tuczniki, wsparcie, Prawo i Sprawiedliwość

500 złotych na każdą krowę i 100 złotych do każdego tucznika?

Hodowcy bydła i trzody chlewnej dowiedzieli się, że w przyszłości mogą otrzymać wsparcie dla swojej produkcji. Jarosław Kaczyński w sobotę w Kadzidle koło Ostrołęki w woj. mazowieckim podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości mówił o...

Resort tłumaczy, że ma ono zachęcić i wesprzeć rolników do prowadzenia produkcji zwierzęcej z uwzględnieniem podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt w sektorach świń i bydła (krów).

- Wprowadzamy nowe działanie, było wiele hejtu, zapytań. Zostało ono zapowiedziane przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego na spotkaniu z rolnikami na północnym Mazowszu. Wprowadzamy nowe premie dla rolników, którzy zdecydują się na utrzymanie tych dwóch podstawowych, najważniejszych gatunków dla polskiego rolnictwa, czyli bydła i trzody chlewnej, utrzymanie ich w warunkach podwyższonego dobrostanu - powiedział szef resortu.

- To jest tendencja, która w tej chwili występuje w wielu krajach Europy. Niemcy 27 maja na specjalnej konferencji ogłosili program całkowitego przebudowania swojego sektora produkcji zwierząt, wprowadzając nowe typu chlewni, obór - tłumaczył polityk.

Jak mówił, resort chce nowe działanie wprowadzić jak najszybciej. Ale - jak mówił - zgodnie z procedurami, aby móc przesunąć środki w funduszach unijnych, potrzebna jest najpierw zgoda Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020. Rekomendacja komitetu trafi do Brukseli.

Jeżeli są straty, trzeba szybko przystąpić do ich szacowania

Rolnicy powinni od razu przystąpić do szacowania strat w uprawach w związku z niestabilną pogodą - powiedział w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że nie zostaną bez pomocy, ale jej udzielenie musi być zgodne z...

Ardanowski tłumaczył na czym mają polegać warunki podwyższonego dobrostanu. - To są: rozrzedzenie zwierząt, czyli większa powierzchnia na której będą żyły; absolutne odejście od uwięzi, w niektórych przypadkach możliwość korzystania z wybiegu; to jest okres korzystania z pastwiska - mówił Ardanowski.

Minister zapowiedział, że nowe rozwiązania będą już od przyszłego roku jeżeli Komisja Europejska to zatwierdzi. - Ale nie sądzę, żeby miała jakieś wątpliwości - powiedział szef resortu.

Jak wyjaśnił, zgoda KE będzie oznaczać, że będziemy mogli już we wnioskach na 2020 rok jeszcze z tej perspektywy finansowej, finansować ten proekologiczny, o wyższym dobrostanie sposób utrzymania zwierząt w Polsce.

O szczegółach resort ma poinformować po zaakceptowaniu nowego działania przez komitet.

Jarosław Kaczyński, prezes PiS podczas konwencji partii w Kadzidle k. Ostrołęki mówił o konieczności wsparcia lokalnych producentów żywności.

- Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej - zapowiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA