GIW: w Polsce mamy bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pasz

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-10-2022,16:40 Aktualizacja: 04-10-2022,10:38
A A A

Główny lekarz weterynarii dokonał przeglądu i oceny wszystkich wyników dodatnich pasz realizowanych w ramach Krajowego Planu Urzędowej Kontroli Pasz od dnia 1.01.2020 roku.

Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że każdego roku w ramach Krajowego Planu Urzędowej Kontroli Pasz badane jest około 17 tysięcy próbek.

Badaniem objętych jest co najmniej 300 próbek pasz w kierunku pestycydów, 320 w kierunku metali ciężkich, co najmniej 250 w kierunku dioksyny oraz o najmniej 80 próbek na PCB (dioksynopodobne).

Wyniki uzyskiwanych badań monitoringowych pasz za okres od 1 stycznia 2020 r. do dzisiaj (3 października 2022 r.), wskazują zdaniem GIW, na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa pasz.

mięso drobiowe, KRD-IG, drób, dobrydrob.pl, kontrola żywności,  konsumenci, spożywanie mięsa, przemysł mięsny

Polskie mięso drobiowe jest bezpieczne i zdrowe

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza podkreśla, że polskie mięso drobiowe jest bezpieczne i zdrowe. Apeluje do konsumentów o to, aby nie ulegali oni manipulacjom stosowanym przez organizacje, którym zależy na zniechęceniu ich...

Główny lekarz weterynarii po uzyskaniu informacji o możliwych nieprawidłowościach w powyższym zakresie, dokonał przeglądu i oceny wszystkich wyników dodatnich pasz realizowanych w ramach Krajowego Planu Urzędowej Kontroli Pasz od dnia 1.01.2020 r.

Badania, jak podaje w swoim komunikacie GIW, miały zweryfikować, czy analizowany materiał był kwasem tłuszczowym, olejem lub tłuszczem pochodzącym z firmy Berg + Schmidt Polska Sp. z o.o., lub czy analizowana pasza zawierała je w swoim składzie.

Analiza wykazała, że w żadnym z przypadku uzyskanego wyniku niezgodnego w składzie przyczyną niezgodności nie były tłuszcze z tego podmiotu.

"Dokumentacja zakładowa firmy Berg + Schmidt jest zabezpieczona przez CBŚP od dnia 27.09.2022 r. Wszystkie partie kwasów tłuszczowych trafiających do krajowych zakładów paszowych były nabywane w dobrej wierze, a z dokumentacji towarzyszącej wynikało, że jest to przeznaczenie paszowe. Pełną dokumentację dot. możliwego nielegalnego procederu zmiany przeznaczenia olejów, tłuszczów czy kwasów tłuszczowych przez Berg + Schmidt posiada CBŚP oraz nadzorująca postępowanie Prokuratura Krajowa" czytamy w komunikacie GIW.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Gęsi potaniały, a cena kurcząt brojlerów i indyków wzrosła

Cena żywca drobiowego w pierwszej połowie września uległa znacznym zmianom. Gęsi tuczone mocno potaniały, a notowania kurcząt brojlerów i indyków wzrosły.    Dostawcy za kurczęta brojlery w dniach 12 – 18 września...

Dodatkowo w ramach działań podjętych przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 27.09.2022 r. GLW wydał polecenie terenowym organom Inspekcji Weterynaryjnej, aby w trybie pilnym przeprowadziły kontrole podmiotów, które zostały wskazane terenowym jednostkom przez Centralne Biuro Śledcze Policji.

GLW wydał polecenie organom IW, aby te:

- ustaliły numery, wielkości partii nabytych kwasów tłuszczowych od podmiotu Berg & Schmidt Polska Sp. z o.o.,

- ustaliły stan magazynowy i dokonały urzędowego zabezpieczenia tych partii kwasów tłuszczowych (w taki sposób, aby zapewnić jego właściwe oznakowanie i osobne składowanie) oraz zakazały użycia tych partii do produkcji mieszanek paszowych,

- ustaliły numery, wielkości partii pasz (mieszanek paszowych) wyprodukowanych z udziałem tych kwasów tłuszczowych,

- przeprowadziły analizę wyników badań właścicielskich wykonywanych przez zakłady, ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzenia badań w następujących kierunkach: dioksyny, PCB, pestycydy, metale ciężkie,

- ustaliły szczegółowe listy dystrybucyjne (sprzedaży) kwasów tłuszczowych i wyprodukowanych z ich udziałem pasz w okresie przydatności,

- zweryfikowały etykiety i dokumentację towarzyszącą (w tym atesty jakościowe, badania laboratoryjne) przesyłkom kwasów tłuszczowych.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA