Europarlament zaostrzył prawodawstwo dla pasz leczniczych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-04-2016,11:35 Aktualizacja: 04-04-2016,12:58
A A A

Komitet do spraw rolnictwa Parlamentu Europejskiego (ComAgri) poparł dużą większością głosów (40 za, 3 przeciw) plan zaostrzenia prawodawstwa dla sprzedawanych i stosowanych w Unii pasz leczniczych.

Europosłowie zaakceptowali 40-stronnicowy raport Clary Garcia z Hiszpanii, popierający zakaz profilaktycznego użycia antybiotyków. Po raz pierwszy Komisja Europejska zmiany mające na celu anulowanie i zastąpienie rozporządzenia na temat wytwarzania, umieszczania na rynku i użycia pasz leczniczych zaproponowała... we wrześniu 2014 roku - informuje FAMMU/FAPA.

ekspandowanie paszy, białko chronione, żywienie bydła

Ekspandowanie paszy ochroni białko

Pasza poddana ekspandowaniu posiada więcej białka chronionego, które jest trawione w jelicie cienkim, a nie w żwaczu. Proces ten powoduje również żelatynizację skrobi i zwiększa higienę paszy, co poprawia efektywność produkcji mleka....

Obecny dokument naciska na Brukselę, by rozszerzyła przepisy prawne na wszelkie weterynaryjne medykamenty doustne podawane zwierzętom w paszach lub wodzie. Traktowanie zbiorowisk zwierząt, w których stwierdzono zainfekowane osobniki powinno być ponadto zaostrzone.

Zmiany te idą w parze z uzgodnioną właśnie reformą zasad stosowania medykamentów w weterynarii. ComAgri chce, aby farmerzy używali raczej leczniczych mieszanek paszowych niż stosowali medykamenty według własnych zasad, ponieważ właśnie pasze lecznicze przeciwdziałają rosnącej odporności patogenów na leki. Antybiotyki zatem mogłyby być używane tylko w sytuacji potwierdzenia obecności patogenu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA