Bruksela sprawdzi dobrostan zwierząt. Polska wytypowana do kontroli

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-10-2017,14:30 Aktualizacja: 04-10-2017,14:47
A A A

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdzi, czy Komisja Europejska i państwa członkowskie Unii Europejskiej skutecznie realizują unijne cele w zakresie dobrostanu zwierząt.

Kontrola ograniczy się do zwierząt gospodarskich, których dotyczy większość przepisów Wspólnoty związanych właśnie z dobrostanem zwierząt. Szacuje się, że w UE jest hodowanych 4,5 mld kurcząt, kur niosek i indyków, a także około 330 mln krów, świń, kóz i owiec. Kontrola będzie dotyczyła warunków życia zwierząt w gospodarstwie, transportu i uboju.

dobrostan, trzoda chlewna, drób, wieprzowina

Dobrostan zwierząt ważny, ale coraz droższy

Dobrostan zwierząt jest obecnie tematem publicznej debaty w Niemczech - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Została ona wywołana przez organizacje pozarządowe, ochrony środowiska i opozycję...

Na lata 2014-2020 na płatności z tytułu dobrostanu zwierząt przydzielono około 1,5 mld euro z funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Środki mają wspomóc jego utrzymanie na poziomie wykraczającym poza minimalne wymagania.

- Obywatele Unii przywiązują coraz większą wagę do dobrostanu zwierząt i mamy jedne z najwyższych na świecie standardów w tym zakresie. Kontrola, którą przeprowadzi Trybunał, będzie okazją do sprawdzenia, czy standardy te są wcielane w życie - powiedział Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Polityk jest odpowiedzialny za kontrolę, która obejmie Polskę, Rumunię, Francję, Włochy i Niemcy. Sprawozdanie kontrolerów ma zostać opublikowane pod koniec 2018 r.

Wydanie informacji o kontroli 4 października zbiega się ze Światowym Dniem Zwierząt, który ma podnieść status zwierząt w celu podwyższenia standardów ich dobrostanu na całym świecie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA