Zostanie zutylizowanych 65 tys. kur niosek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2020,8:55 Aktualizacja: 03-01-2020,10:42
A A A

W miejscowości Topola Osiedle (Wielkopolskie) w piątek zostanie zagazowanych 65 tys. kur niosek. Przyczyną jest wykrycie u nich wysoce zjadliwej grypy ptaków. Utylizacja nastąpi w oddalonym ponad 200 km Śmiełowie k. Piły - poinformował w piątek PAP Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

Krzysztof Borowczyk, właściciel kurników w wielkopolskiej Topoli Osiedlu w powiecie ostrowskim czeka od wczesnego ranka w piątek na decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrowie Wlkp., o której godzinie nastąpi zagazowanie 65 tys. kur niosek przetransportowanie ich trucheł do utylizacji.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Uwaga, grypa ptaków to niezwykle zakaźna choroba wirusowa

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych, jak i dzikich - wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany -...
- Dla mojego gospodarstwa są to milionowe straty; te kury miały jeszcze żyć i pracować. To jest potężny cios dla mnie i dla zwierząt. Gospodarstwo prowadzę od 23 lat i teraz wszystko zostanie zlikwidowane. Ferma jest bardzo dobrze zaopatrzona bioasekuracyjnie, jest to obiekt zamknięty, niedostępny dla obcych, więc nie wiem, dlaczego mnie to dotknęło; domniemam, że to pogoda sprzyja wirusowi - powiedział PAP Krzysztof Borowczyk.

Po zagazowaniu i zdezynfekowaniu truchła zostaną przetransportowane przez Farmutil do zakładu utylizacyjnego w wielkopolskim Śmiełowie k. Piły. Tam zostaną przerobione na mączkę.

- Są przygotowane odpowiednie auta, które są zabezpieczone, żeby nic się z nich nie wydostawało; na wszelki wypadek przewozowi towarzyszyć będzie konwój ze środkami dezynfekcyjnymi - powiedział Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

Poinformował, że na piątek zwołano posiedzenia sztabów kryzysowych w Ostrowie Wlkp. z udziałem starosty i w Poznaniu pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego.

wirus prasiej grypy, wielkopolskie, grypa ptaków, drób

Grypa ptaków w Wielkopolsce. Drobiowe zagłębie zagrożone

Już nie tylko województwo lubelskie zmaga się z ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków. W czwartek, 2 stycznia pojawiła się informacja, że śmiertelnie groźny dla drobiu wirus pojawił się w powiecie ostrowskim (woj. wielkopolskie)....
- Celem zespołów jest wyłonienie służb pomocniczych dla lekarzy weterynarii w postaci policji i straży pożarnej. Zostaną podjęte działania osłonowe w postaci wykładania mat dezynfekcyjnych na wytyczonym obszarze zapowietrzonym o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożonym - co najmniej 10 km od ogniska ptasiej grypy - wyjaśnił Żarnecki.

Służby weterynaryjne wykryły ptasią grypę w Topoli Osiedlu 31 grudnia ub.r. Zarażonych zostało 65 tysięcy kur niosek, jaja i pasza.

- Nadal nie wiadomo, z jakim typem wirusa służby weterynaryjne mają do czynienia; czy jest on szkodliwy tylko dla ptaków, czy też dla ludzi. Czekamy na wyniki z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach - powiedział Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu.

Ptasia grypa - jak zaznaczył Żarnecki - powoduje też problemy gospodarcze, ponieważ to państwo musi pokryć koszty utylizacji, trzeba wypłacić rolnikom odszkodowania i wyznaczyć przeglądy zagrożonych ognisk.

Ocenił, że zagraniczni kontrahenci, którzy kupowali polski drób, zrezygnują z umów. - A to są już straty liczone w milionach złotych - podkreślił.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA