Z jajami będzie jak z masłem? Ceny biją kolejne rekordy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2017,16:35 Aktualizacja: 24-10-2017,16:44
A A A

Resort rolnictwa potwierdził to, co klienci sklepów widzą na co dzień; ceny jaj gwałtownie pną się w górę. W okresie od 9 do 15 października ceny podskoczyły aż o blisko 30 procent, a na tym na pewno nie koniec.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że w ciągu tygodnia jaja spożywcze klasy S w zakładach pakowania podrożały dokładnie o 28 procent.

Średnie krajowe ceny sprzedaży wzrosły z 28,90 zł do 37,00 zł za 100 sztuk.

jaja konsumpcyjne, eksport jaj z ukrainy,  Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, TM Jasenvit, Ovostar Union

Duży ukraiński gracz wchodzi na unijny rynek jaj konsumpcyjnych

Ukraiński zakład produkujący i dystrybuujący jaja pod marką TM "Jasenvit" rozpoczyna dostawy jaj w skorupkach klasy A na rynki państw Unii Europejskiej. Firma, która uzyskała zezwolenie na eksport do Wspólnoty jest częścią...
O ponad 13 procent wzrosły również ceny jaj spożywczych XL: 47,00 do 53,30 zł za 100 sztuk. O kilka procent podrożały również jaja wagi L i M - informuje TVN24 BiS.

Na domiar złego w dużych sieciach handlowych zaczyna brakować jaj. Dlaczego tak się dzieje? Krajowi producenci otrzymują wyższe stawki za towar od zagranicznych podmiotów i wstrzymują dostawy do naszych sklepów.

- Polscy producenci za jedno jajo klasy M, czyli średniej wielkości, otrzymują od zagranicznych kontrahentów 45, a nawet 50 groszy. Tymczasem cena detaliczna takiego samego jaja oferowanego w sieciach handlowych wynosi 37-39 groszy, co oznacza, że do hodowcy trafia nie więcej niż 33 grosze. Nie można się więc dziwić, że przy ogromnym popycie zagranicznym wolą sprzedawać produkty drożej - tłumaczy Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

jaja skażone fipronilem, fipronil, skażone jaja, skażony drób

Skażone fipronilem jaja dotarły już do 40 krajów

Skażone fipronilem jaja wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej - donosi we wtorek niemiecka agencja DPA, nie podając źródeł informacji. Miliony jaj zostały wycofane z półek europejskich supermarketów,...
Bardzo duży popyt na jaja w całej Europie wiąże się z wykryciem fipronilu na fermach niosek w Europie Zachodniej, przede wszystkim w Belgii, Holandii i Niemczech. Spora część producentów z tych krajów musiała wybić stada lub zaprzestać dostaw na rynek. Problemy z podażą jaj są także następstwem grypy ptaków we Włoszech, które są jednym z czołowych producentów w Europie.

- Spiralę cenową nakręcają także przemysłowi odbiorcy, czyli na przykład firmy spożywcze, chemiczne czy kosmetyczne. Jaja przeznaczone do przetwórstwa zawsze były zdecydowanie tańsze niż konsumpcyjne. Jednak w ostatnich dniach sytuacja się odwróciła. To szok dla całej branży - mówi Szymyślik.

Dyrektor KIPDiP zwraca uwagę, że zawirowania na rynku, z którymi mamy obecnie do czynienia dzieją się w najgorszym możliwym momencie, czyli tuż przed sezonowym szczytem popytowym rozpoczynającym się zwykle kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem.

- Jeśli nie zdarzy się coś niezwykłego, możemy mieć do czynienia z sytuacją bez precedensu - z brakami jaj, po raz pierwszy po 1989 roku - alarmuje ekspert.

Wygląda więc na to, że jaja niebawem będą towarem deficytowym, którego ceny mogą być astronomicznie wysokie, jak stało się to z masłem. W niektórych sklepach za kostkę masła trzeba dziś zapłacić nawet 10 zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA