Wojna zatrzymała ukraiński eksport drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2022,10:00 Aktualizacja: 04-03-2022,12:37
A A A

MHP, największy ukraiński producent i eksporter mięsa drobiowego ogłosił, że nie jest możliwy jakikolwiek wywóz zagraniczny. Firma odpowiadająca za większość ze 162 tysięcy ton tamtejszego wywozu drobiu do UE z dnia na dzień przerwała dostawy.

Z oficjalnego komunikatu giełdowego wynika, że MHP będzie koncentrowało się obecnie w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie pracowników, a w drugiej na produkcji i dostawach na rynek wewnętrzny - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

branża mięsna, pomoc dla Ukrainy, UPEMI, produkcja mięsa

Branża mięsna gotowa pomóc Ukrainie

Największe organizacje branżowe sektora mięsnego w Polsce wystosowały list do premiera i ministra rolnictwa, zgłaszając swoją gotowość do pracy nad przygotowaniem i realizacją systemowych rozwiązań dotyczących pomocy Ukrainie - poinformowała Unia...

Zaopatrzenie na rynku wewnętrznym jest jednak ogromnym wyzwaniem ze względu na liczne niebezpieczeństwa na drogach, gdzie dochodzi nawet do ostrzeliwania samochodów z żywnością. MHP zapewnia, że będzie bezpłatnie dostarczało żywność dla obrońców Ukrainy, szpitali oraz społeczności znajdujących się w szczególnie trudnych warunkach.

Firma spodziewa się bardzo znaczących, nieplanowanych strat. Kurs akcji przedsiębiorstwa zareagował bardzo gwałtownie na rosyjską napaść na Ukrainę. Ceny walorów firmy na londyńskiej giełdzie spadły o 45 proc. - z 6,64 dolarów (17 lutego) do 3,60 dolarów (1 marca).

- Dramat naszych przyjaciół pracujących w ukraińskim drobiarstwie jest bezprecedensowy. Traci nie tylko MHP, jedna z największych europejskich firm w branży, ale załamuje się z dnia na dzień cały tamtejszy eksport, na którego sukces sąsiedzi pracowali latami. Z podziwem przyglądamy się heroicznym decyzjom zarządu MHP, który wykazuje nie tylko dbałość o jakże skomplikowane zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz bezinteresownie wspiera walczące społeczeństwo - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

MHP wytworzyło w 2021 roku 754,4 tys. ton mięsa brojlerów kurzych, co oznacza wzrost produkcji o 3 proc. w porównaniu do 2020 roku (731,3 tys. ton). Sprzedaż ogółem była wyższa o 1 proc. i wyniosła 704,0 tys. ton.

Sprzedaż na rynku wewnętrznym spadła w 2021 roku o 11 proc. rok do roku do 288,831 tys. ton. Częściowo stało się tak z powodu zmniejszonej sprzedaży mięsa mrożonego. Z kolei popyt eksportowy na ukraińskie kurczaki wzrósł. Eksport poszedł w górę o 8 proc. do 402,388 tys. ton.
 


Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA