Województwo wolne od grypy ptaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-08-2021,9:15 Aktualizacja: 05-08-2021,9:18
A A A

Od początku lipca nie wykryto nowych przypadków grypy ptaków w województwie mazowieckim. W związku z tym wojewoda wydał rozporządzenie, które znosi  obowiązujące tam restrykcje - poinformował zespół prasowy wojewody.

Konstanty Radziwiłł uchylił rozporządzenie z 21 maja w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego. W związku z tym dopuszcza się już m.in. organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem ptaków.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, indyki rzeźne, gęsi,

HPAI w 2021 roku pochłonęła ponad 500 mln złotych

Ostatnie ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie Polski zostało stwierdzone 28 czerwca w gospodarstwie na terenie województwa mazowieckiego. Od 1 stycznia do 28 czerwca na podstawie wyników badań laboratoryjnych...

Nie obowiązuje także m.in. nakaz utrzymywania gęsi w sposób uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami oraz innym drobiem utrzymywanym w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych.

Do 1 lipca zostało potwierdzonych 129 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa mazowieckiego. Drób na fermach i w gospodarstwach, gdzie wystąpiła choroba, został zlikwidowany. Wszystkie ogniska zostały wygaszone.

Ostatnie ognisko grypy ptaków zostało stwierdzone 28 czerwca w gospodarstwie w miejscowości Wola Prażmowska (gm, Prażmów, pow. piaseczyński), w którym było 106 sztuk drobiu.

W 2021 r. w sumie wykryto w Polsce 338 ognisk grypy ptaków, zlikwidowano kilkanaście milionów sztuk kaczek, indyków, gęsi i kurczaków.

Szczególnie trudna sytuacja była w woj. mazowieckim, głównie w powiatach żuromińskim i mławskim, gdzie jest zgromadzonych wiele kurników.
 


Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA