Wirus ptasiej grypy wywołał dwa nowe ogniska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-12-2016,22:00 Aktualizacja: 28-12-2016,22:26
A A A
Ptasia grypa podtyp H5N8 zaatakowała dwa kolejne gospodarstwa w woj. lubuskim i świętokrzyskim. Służby weterynaryjne muszą uśpić i zutylizować łącznie ponad 32 tys. sztuk drobiu w tym indyków, kur i kaczek piżmowych. 
 
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu czternastego i piętnastego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.
 
Pierwsze z nich wykryto w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano w sumie 32064 indyków. Ferma jest położona w miejscowości Lubiszyn, gmina Lubiszyn, powiat gorzowski, województwo lubuskie. 
 
wirus H5N8, drób, ptasia grypa, zagrożenie dla drobiu, lubuskie

H5N8 atakuje, czyli drób pod szczególnym nadzorem

W środę weszło w życie rozporządzenie ministra rolnictwa z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Rozporządzenie zostało wydane w związku z występowaniem ognisk wirusa...
GLW informuje również o piętnastym ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków, które wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 70 sztuk drobiu, kur oraz kaczek piżmowych, położonym w miejscowości Pińczów, gmina Pińczów, powiat pińczowski, województwo świętokrzyskie.
 
Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
Jednocześnie, GLW przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).
 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA