Szczepić drób przeciwko HPAI, czy nie? Testy już trwają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2023,9:00 Aktualizacja: 29-03-2023,9:05
A A A

Amerykański Departament Rolnictwa rozpoczął prace nad oceną zasadności wprowadzenia powszechnych szczepień drobiu przeciwko HPAI.

Testowane są cztery szczepionki. Ważniejsze jednak od wyników testów skuteczności preparatów weterynaryjnych są dyskusje z branżą drobiarską - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Tamtejsze stowarzyszenia producentów sprzeciwiają się powszechności szczepień, a nawet ich dopuszczalności ze względu na obawy o zakaz eksportu do krajów, które ich nie akceptują.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, H5N1, gospodarstwo przyzagrodowe

Nowe ogniska HPAI wyłącznie w gospodarstwach przyzagrodowych

Inspekcja Weterynaryjna w dniach od 17 do 27 lutego potwierdziła 4 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Łącznie we wszystkich 56 w 2023 roku znajdowało się 878 330 sztuk drobiu. Ogniska HPAI w okresie od 17 do 73 lutego wybuchły...

Mimo, że publiczne konsultacje dotyczące sczepień trwają już dłuższy czas nie wydaje się by jakiekolwiek konkluzje zostały osiągnięte w najbliższej przyszłości. Z jednej strony wskazuje się bowiem na niszczycielską siłę HPAI (w tym sezonie zabito w USA 60 mln ptaków), a z drugiej strony na ograniczoną skuteczność działania szczepionek.

Tymczasem holenderski minister rolnictwa poinformował tamtejszy parlament, że latem uniwersytet z Wageningen będzie testował dwie szczepionki przeciw HPAI, które w laboratoryjnych warunkach dawały bardzo obiecujące rezultaty w warunkach profesjonalnej fermy drobiu.

Szczepienia będą weryfikowane na jednej, bądź dwóch fermach. Nie jest jasne, czy oficjalne testy resortu są równoznaczne z decyzją dotyczącą dopuszczenia szczepień w Holandii.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA