Silna konkurencja na rynku drobiu. Gotowi sprzedawać ze stratą?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2019,12:30 Aktualizacja: 27-05-2019,12:37
A A A

Branża drobiarska z wielką uwagą obserwuje sytuację w Chinach związaną z afrykańskim pomorem świń. Problemy producentów wieprzowiny wpływają bowiem na wzrost światowego popytu na drób.

Każdy niemal globalny eksporter drobiu upatruje w tym szansę dla siebie. Zdaniem ekspertów z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz warto jednak też spojrzeć na drugą stronę medalu, czyli chiński eksport.

ptasia grypa w belgii, walka z ptasią grypą, Katarzyna Gawrońska, KIPDiP, eksport jaj

Belgia walczy z ptasią grypą. Nasi eksporterzy jaj mogą sporo zyskać

Niebawem może się okazać, że polscy eksporterzy jaj konsumpcyjnych będą musieli wesprzeć podaż na rynkach Europy Zachodniej. Branża drobiarska w Belgii od połowy kwietnia walczy bowiem z ptasią grypą.   Liczba ferm dotkniętych wirusem wzrosła...

Braki mięsa drobiowego, rosnące jego ceny, niewystarczająca baza genetyczna, brak piskląt towarowych i ich wysoka cena, to kilka kluczowych czynników, które nie tylko generują wyższy popyt na import, ale mogą utrudniać chińskim eksporterom utrzymanie się na rynkach zagranicznych.

Niedawno amerykańscy analitycy prognozowali, że eksport z Chin w 2019 roku powinien być stabilny i wynieść 455 tys. ton. Jednocześnie zaznaczyli, że tamtejsi dostawcy mają problem związany z wysokimi cenami drobiu i deklarują, że są gotowi sprzedawać nawet ze stratą, aby nie stracić kontrahentów.  

Warto zatem zastanowić się, czy rzeczywiście chińskie firmy w dłuższym czasie wytrzymają presję cenową i nie zwolnią nieco miejsca na swoich rynkach zbytu.

W 2018 roku Chiny sprzedawały przede wszyskim do Japonii (48 proc.), Hongkongu (32 proc.) i Unii Europejskiej (8 proc.).


Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA