Rośnie produkcja drobiu. Ale już nieznacznie, poniżej średniej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2014,13:40 Aktualizacja: 03-11-2014,13:46
A A A
Według ostatnich prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowa produkcja drobiu zwiększy się w br. zaledwie o 1,1 proc. do 107,6 mln ton.
 
To mniej niż średnia (3 proc.) dla ostatniej dekady. Jak informuje Fammu/Fapa drób będzie jedynym gatunkiem mięsa, którego poziom wytwarzania wzrośnie bardziej w krajach rozwiniętych (+1,9 proc.) niż rozwijających się (+0,5 proc.). 
 
Już drugi rok z rzędu z powodu epidemii ptasiej grypy produkcję obniżą Chiny. Przypadki zakażenia wirusem wśród ludzi na początku br. negatywnie wpłynęły na spożycie mięsa w tym wielkim kraju. Produkcja spadnie więc aż o 4,8 proc. do 17,5 mln ton. 
 
Pozostali najważniejsi gracze na rynku drobiu zwiększą jednak wytwórczość. W Stanach Zjednoczonych produkcja pójdzie w górę o 1,8 proc. do rekordowych 20,6 mln ton. Więcej drobiu wyprodukują też w Brazylii, UE, Rosji, Meksyku, Indiach, Iranie i Turcji. 
 
Drób dominuje w światowym handlu mięsem z 45 proc. udziałem w rynku. Jego popularność wynika z niskiej ceny w porównaniu z mięsem czerwonym. W ostatniej dekadzie wolumen eksportu zwiększył się o 55 proc., ale od 2012 r. tempo wzrostu jest słabsze. Podobnie ma być w br., kiedy globalny wywóz wzrośnie o 2,1 proc. do 13,5 mln ton. 
 
Z kolei import mięsa drobiowego na świecie wzrośnie w tym roku o 0,9 proc.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA