Rośnie popyt na jaja spożywcze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
31-03-2020,10:20 Aktualizacja: 31-03-2020,10:24
A A A

Coraz więcej państw na świecie zaczyna głośno mówić o obawach o niedobór jaj konsumpcyjnych lub już istniejących ich brakach na rynkach. To efekt wykupywania żywności z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Izraelski minister rolnictwa wydał polecenie uruchomienia wzmożonego importu, aby uzupełnić zapasy produktu, którego nie może zabraknąć przed Świętem Paschy - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

jaja, cena jaj, Wielkanoc, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, koronawirus, kury nieśne, pisklęta kur nieśnych

Ceny jaj mogą wzrosnąć przed świętami

Jaja w tym roku mogą zdrożeć w okresie poprzedzającym Wielkanoc. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zaleca konsumentom, aby nie czekali do ostatniej chwili z ich zakupem. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, w której...

Choć początkowo Izraelczykom wydawało się, że są samowystarczalni w podaży jaj, gwałtowny wzrost popytu spowodował, że występują powszechne niedobory. W wielu supermarketach wprowadzono już limity zakupu jaj na osobę.

Najistotniejsze w tej sprawie jest jednak to, że Izrael zwrócił się o pomoc do Europy. Rząd nakazał zwiększenie importu z Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Ukrainy.

Każdy z wymienionych krajów, choć należy do czołówki największych producentów oraz eksporterów jaj i przetworów jajecznych, zmaga się z negatywnymi konsekwencjami epidemii koronawirusa, w tym z utrzymaniem podaży jaj na rynku wewnętrznym i realizacją transakcji zagranicznych.

Eksperci KIPDiP zakładają, że włoskie drobiarstwo może być w dramatycznej sytuacji.

Spodziewają się, że na problemach konkurencji w bezpośredni czy pośredni sposób skorzystają polscy producenci i eksporterzy.

Wzmożony popyt na jaja z Europy może w nadchodzących tygodniach wywołać szoki podażowo-popytowe na unijnym rynku wpływając na ceny.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA