Ptasia grypa zaatakowała kaczki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
15-11-2021,11:00 Aktualizacja: 15-11-2021,10:44
A A A

Służby weterynaryjne zlokalizowały dwa ogniska ptasiej grypy w powiecie kaliskim – poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu Miłosz Bąkowski. Wirusa wykryto w gospodarstwach w Starym Karolewie i Chodybkach (powiat kaliski), gdzie w sumie jest ok. 22 tys. kaczek.

Jak przypomniał Bąkowski, w tym roku na terenie powiatu kaliskiego zlokalizowano łącznie 57 ognisk; wybito blisko milion sztuk kaczek, indyków i kur. Tym razem wirusa zlokalizowano w dwóch gospodarstwach - w Starym Karolewie i Chodybkach (powiat kaliski), gdzie łącznie znajduje się ok. 22 tys. kaczek.

Służby weterynaryjne wszczęły dochodzenie epizootyczne, które polega na znalezieniu przyczyny pojawienia się wirusa w gospodarstwach. Zgodnie z rozporządzeniem, będą wprowadzone nakazy i zakazy. Gazowanie chorego drobiu zaplanowano na poniedziałek. Starosta kaliski Krzysztof Nosal podjął decyzję o zwołaniu sztabu kryzysowego. - Musimy podejmować radykalne działania, żeby wirus wydusić w zarodku, ponieważ na naszym terenie działa ponad 200 ferm drobiu - powiedział Bąkowski.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, KRD-IG

HPAI nabiera rozpędu. Jest kolejne ognisko

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego, już 349 w 2021 roku ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu podtypu H5N1. Ognisko HPAI wybuchło w województwie mazowieckim. Zostało ono potwierdzone...
W promieniu 3 km od ognisk zostanie utworzona strefa zapowietrzona, a w promieniu 10 km - zagrożona. To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie będą mogli np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu. Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, by nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach wystąpieniach choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Ptasia grypa to choroba wirusowa stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego przez ludzi. Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA