Ptasia grypa w Polsce i pierwsze ograniczenia eksportowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-12-2020,14:30 Aktualizacja: 01-12-2020,12:09
A A A
Potwierdzenie ptasie grypy w Polsce spowodowało wprowadzenie ograniczeń eksportowych ze strony Hongkongu oraz Rosji. Dotyczą one drobiu, jaj, mięsa oraz produktów bez obróbki gwarantującej zniszczenie wirusa.
 
Główny lekarz weterynarii poinformował o wprowadzeniu przez Rosję restrykcji dotyczących wwozu drobiu i produktów drobiowych z całego terytorium Polski. Jest to efekt wystąpienia HPAI.
 
Choroba została potwierdzona 25 listopada na fermie kur niosek w miejscowości Wroniawy w gminie Wolsztyn w powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim. 
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Grypa ptaków w Polsce. Czeka nas załamanie rynku?

Pierwsze ognisko ptasiej grypy w Polsce potwierdzono wczoraj (24 listopada) na fermie kur niosek w woj. wielkopolskim. Sytuacja ta najprawdopodobniej doprowadzi do wstrzymania import przez kraje trzecie drobiu żywego, jaj wylęgowych, mięsa...
Restrykcje obowiązują od dnia 27 listopada 2020 r. i dotyczą wwozu z Polski żywego drobiu i jaj wylęgowych, mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych, a także wszystkich produktów drobiowych, zawierających w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków.
 
Ograniczeniami eksportowymi objęto także pasze i dodatki paszowe, przeznaczone dla drobiu z wyjątkiem pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej. 
 
Z Polski do Rosji nie można również wwozić będącego w użyciu sprzętu przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu oraz wykonywać tranzytu żywego drobiu przez terytorium Rosji.
 
Tego samego dnia właściwa służba Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu ograniczeń eksportowych z powiatu, w którym potwierdzono ognisko ptasie grypy.
 
Tym samym do tego kraju nie można wwozić mięsa drobiowego, tuszek, elementów, i podrobów oraz produktów drobiowych w tym jaja, pochodzących z powiatu wolsztyńskiego.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA