Ptasia grypa – trzy kolejne ogniska w Polsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-12-2016,9:55 Aktualizacja: 21-12-2016,10:44
A A A
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu szóstego, siódmego i ósmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w dwóch gospodarstwach w woj. lubuskim oraz jednym w woj. małopolskim.
 
Wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono 20 grudnia br. w dwóch stadach, w których utrzymywano odpowiednio 6600 i 11000 sztuk indyków w gminie Deszczno, powiat gorzowski w województwie lubuskim.
 
Tego samego dnia w godzinach wieczornych potwierdzono również wystąpienie ósmego ogniska w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym znajdowało się 20 sztuk drobiu w tym kury i indyki. Gospodarstwo jest położone w gminie Książ Wielki, w powiecie miechowskim, w województwie małopolskim. 
 
kury, piąte ognisko, ptasia grypa

Ptasia grypa atakuje na Podkarpaciu

Piąte ognisko ptasiej grypy potwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 72 sztuki drobiu różnych gatunków, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki – informuje Główny Lekarz Weterynarii.  ...
Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania ptaków przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach.
 
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
 
W związku z bardzo poważnym zagrożeniem zakażenia drobiu wirusem grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa na całym terytorium Polski, Główny Lekarz Weterynarii (GLW) apeluje do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. 
 
Jednocześnie GLW przypomina, że hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji, w tym lekarzy weterynarii prywatnej praktyki, powiatowych lekarzy weterynarii, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.
 
W szczególności niepokój hodowców powinny wzbudzić następujące okoliczności i objawy u ptaków:
  • zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie,
  • spadek dziennej produkcji jaj,
  • spadek spożycia paszy lub wody,
  • objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.
 

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2023

Hoduj z głową świnie:

-ASF we Włoszech

-Okiem doradcy

-Co nowego w branży?

-Fitobiotyki dla świń

-Termowizja w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA