Ptasia grypa sporo kosztowała. Miliony poszły na walkę z wirusem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2017,13:30 Aktualizacja: 13-04-2017,13:47
A A A

22 mln zł wyniosły koszty związane z likwidacją na terenie powiatu poznańskiego ognisk ptasiej grypy. W wyniku działań służb zabito ponad 627 tys. sztuk kur, brojlerów i indyków oraz prawie 1 tys. sztuk drobiu w przydomowych gospodarstwach.

Ireneusz Sobiak, powiatowy lekarz weterynarii podsumowując działania służb weterynaryjnych, policji, straży pożarnej i zarządów dróg podkreślił w przesłanym komunikacie, że "ogniska wirusa ptasiej grypy, na szczęście niegroźne dla ludzi, były jednymi z największych w kraju".

drób, ptasia grypa, ministerstwo rolnictwa, zakaz wypuszczania drobiu na wybieg, drób może wyjść na wolność

Od 6 kwietnia można wypuszczać drób

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie ministra rolnictwa dotyczące grypy ptaków. W dokumencie nie ma nakazu utrzymywania drobiu wewnątrz budynków. Oznacza to, że od czwartku, 6 kwietnia można wypuszczać ptaki. Krajowa...

Na terenie powiatu poznańskiego pierwsze ognisko ptasiej grypy wykryto w Bolesławcu (gm. Mosina), następnie dwa we wsi Witobel (gm. Stęszew).

- Pierwsze zgłoszenie o podejrzeniu występowania wirusa ptasiej grypy przekazano 2 lutego, a już 10 dni później zlikwidowano ostatnie ognisko. To jest niewątpliwie sukces Inspekcji Weterynaryjnej i wszystkich służb zaangażowanych w działania. Pracowaliśmy praktycznie non stop, stąd w tak krótkim czasie udało się zlikwidować zagrożenie i nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania choroby - zaznaczył Sobiak.

W wyniku działań służb zabito ponad 627 tys. sztuk kur, brojlerów i indyków oraz prawie 1 tys. sztuk drobiu w 36 przydomowych gospodarstwach. Na walkę oraz likwidację ognisk ptasiej grypy wydano 22 mln zł, z czego 16 mln zł pochłonęło samo odszkodowanie dla właścicieli gospodarstw, którzy utracili drób.

drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, mięso, handel mięsem, silny złoty

Silny złoty jak grypa ptaków. Może zaszkodzić eksporterom drobiu

Coraz mocniejszy złoty może zaszkodzić polskim eksporterom drobiu równie mocno jak grypa ptaków - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz. Najbardziej mogą ucierpieć firmy prowadzące...

Pozostałe koszty związane były m.in. z utylizacją, badaniami laboratoryjnymi oraz zakupem środków dezynfekujących.

Jak zaznaczono, aby zlikwidować ogniska choroby, "wywieźć zabity drób, oczyścić i zdezynfekować tereny zagrożone i zapowietrzone wirusem, radiowozy policji przejechały 24,267 kilometrów. Łącznie w akcji wykorzystano 341 aut, w tym radiowozów, samochodów osobowych i busów. Do akcji oddelegowanych zostało m.in. 865 policjantów i 122 lekarzy".

Po zakończeniu wszystkich działań 27 marca wojewoda wielkopolski odwołał rozporządzenie wprowadzające nakazy i zakazy podczas likwidacji ognisk ptasiej grypy. Oznacza to, że na terenie powiatu poznańskiego nie występuje już żadne ognisko tej choroby.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA