Ptasia grypa - całkowita izolacja drobiu to podstawa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-01-2017,14:15 Aktualizacja: 30-01-2017,14:31
A A A
29 stycznia Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie trzydziestego piątego ogniska grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie, w którym utrzymywanych było ponad 2 tys. sztuk brojlerów indyczych, położonym w gminie Gietrzwałd w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w tym województwie.
 
- Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, najważniejsza jest całkowita izolacja drobiu - mówiła w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn Dorota Daniluk, zastępca Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.
 
ptasia grypa, hodowcy drobiu, odszkodowania

Ptasia grypa - 30 mln złotych na odszkodowania dla hodowców drobiu

Hodowcy drobiu, którzy musieli wybić swoje stada oraz ci z gospodarstw znajdujących się w strefie objętej restrykcjami otrzymają odszkodowanie i rekompensaty. Na razie na pomoc przeznaczono 30 mln złotych, a wypłaty ruszą od 1 lutego -...
- W Tomarynach w gminie Gietrzwałd potwierdzono pierwszy przypadek wirusa H5N8 w naszym regionie i 35. w kraju. Wszystkie ptaki zostaną zutylizowane. Wirus nie jest groźny dla ludzi, stanowi jednak poważne zagrożenie dla ptaków - podkreślała Dorota Daniluk. 
 
Wirus rozprzestrzenia się bezpośrednio przez kontakt drobiu z dzikimi, chorymi zwierzętami oraz pośrednio, czyli na przykład na ubraniu człowieka czy butach. Tą drogą najprawdopodobniej przedostał się do fermy w Tomarynach, ponieważ gospodarstwo było dobrze zabezpieczone.
 
W okolicach Tomaryn wprowadzono 2 obszary. Pierwszy z nich zapowietrzony w promieniu 3 kilometrów i zagrożony w promieniu 7 kilometrów. Są tam zakazy i nakazy dotyczące zwłaszcza przemieszczania drobiu. Ptaki będą mogły być przewożone dopiero po badaniach i zgłoszeniu chęci ich transportu powiatowemu lekarzowi weterynarii. Na drogach dojazdowych zostaną położone też maty dezynfekujące.
 
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, ptaki powinny być w zamknięciu. Dotyczy to zarówno zwierząt w dużych fermach, jak i żyjących w niewielkich przydomowych zagrodach. 
 
drób, ptasia grypa, bioasekuracja, ARiMR, Strzelce Opolskie, lekkomyślność rolnika

Ptasia grypa szaleje, a on zakopał martwe kury na polu

Kilka dni temu mieszkańcy okolic Strzelec Opolskich odkryli martwe ptaki na polach pomiędzy miejscowościami Szymiszów a Suchodaniec. Pod cienką warstwą śniegu doliczyli się co najmniej 20 padłych kur. - Ale mogło być ich więcej - mówi...
– Nawet jeśli ktoś ma jedną kurę, musi ją odpowiednio izolować. Wszystkich dotyczą te same obostrzenia – podkreślała Dorota Daniluk. Ważne jest też stosowanie odzieży ochronnej i wyłożenie mat przed wejściem do budynków.
 
Wśród zaleceń Głównego Lekarza Weterynarii jest:
 
  • zabezpieczenie budynków oraz paszy przed dostępem zwierząt dzikich,
  • nie karmienie drobiu na zewnątrz budynków, 
  • stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego,
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych w wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób,

Ponadto, hodowcy powinni poinformować odpowiednie osoby i instytucje w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA