Phil Hogan wspiera branżę drobiarską

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2017,13:15 Aktualizacja: 09-11-2017,13:43
A A A

Branża drobiarska wspierana przez Krajową Radę Drobiarstwa - Izbę Gospodarczą oraz Komisję Europejską celuje w rynki Bliskiego Wschodu. W Rijadzie właśnie ruszyła misja gospodarcza z udziałem komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phila Hogana.

7 listopada odbyło się pierwsze ze spotkań roboczych, będących doskonałą okazją do budowy relacji handlowych i jednocześnie omówienia aktualnych problemów sektora drobiarskiego nie tylko w tym regionie, ale również w ujęciu globalnym.

drób, eksport drobiu, mięso, nowoczesne rolnictwo, drób towarem eksportowym

Drób to polska specjalność. W Europie nie mamy sobie równych

Rosnąca konsumpcja drobiu napędza rozwój i inwestycje w polskim przemyśle drobiarskim. W 2016 roku produkcja wzrosła o 10 proc., a polski drób jest jednym z hitów eksportowych. Na innowacje technologiczne...
W Rijadzie (Arabia Saudyjska) toczą się rozmowy na temat perspektyw współpracy handlowej i eksportu europejskiego drobiu na rynki krajów arabskich. Dzięki inicjatywie Krajowej Rady Drobiarstwa powrócono także do dyskusji dotyczącej otwarcia tamtejszego rynku dla polskiego mięsa drobiowego po kontroli rodzimych zakładów przez saudyjskie służby weterynaryjne.

Udział w misji wysokiego szczebla to również doskonała okazja do zaadresowania komisarzowi UE ds. rolnictwa najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się unijna branża drobiarska. Podczas rozmów zwrócono uwagę na potrzebę pilnego otwarcia rynku RPA dla drobiu z UE oraz na konieczność ochrony rynku wspólnotowego przed importem tego gatunku mięsa, m.in. z Brazylii, w związku z toczącymi się negocjacjami z krajami Mercosur.

- Już po raz kolejny Krajowa Rada Drobiarstwa została wyróżniona uczestnictwem komisarza UE ds. rolnictwa. W ubiegłym roku odwiedziliśmy kraje Dalekiego Wschodu, w tym Chiny, Japonię, Wietnam, Singapur oraz Indonezję - obecnie znajdujemy się w Arabii Saudyjskiej, aby wkrótce przemieścić się do Iranu - mówi mówi Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG.

jaja, wysokie ceny jaj, drób, ceny jaj w sklepach, brak jaj w sklepach, ceny jaj w Polsce

Ceny jaj zrównały się z cenami mięsa drobiowego

W Unii Europejskiej 100 kg jaj kosztuje obecnie 177,40 euro czyli niemal tyle samo, co 100 kg mięsa drobiowego, którego ostatnie, oficjalne notowania, wynosiły 181,61 euro. Różnica między mięsem i jajami zmniejszyła się tym samym...
- To dla nas bardzo ważne i perspektywiczne rynki. Jednym z ich kluczowych wyróżników są wymagania certyfikacji halal, potwierdzającej zgodność produkcji mięsa z wymaganiami religijnymi. Cieszy nas również fakt, iż harmonogram misji, poza zasadniczym programem dotyczącym odwiedzanych państw, przewiduje indywidualne spotkania reprezentantów poszczególnych branż z komisarzem Hoganem - dodaje.

Misja w Rijadzie i Teheranie zbiegła się w czasie ze spotkaniem ministrów rolnictwa Polski i Iraku - ministra Krzysztofa Jurgiela z Falahem Hassanem Zaidanem, który przebywa w Polsce w ramach oficjalnej irackiej wizyty.

Rozmowy Polska-Irak mają na celu rozwój współpracy w sektorze rolnictwa, a więc otwarcie rynku irackiego na polski drób i wołowinę, a także odpowiedź na zainteresowanie Iraku polskimi innowacjami w rolnictwie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA