Ostrzegają przed nowym szczepem wirusa ptasiej grypy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-10-2014,15:30 Aktualizacja: 21-11-2014,15:33
A A A

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ostrzega, że nowy szczep wirusa ptasiej grypy wykryty u drobiu w Chinach, Laosie i Wietnamie stwarza duże zagrożenie dla rolnictwa w Azji Południowo-Wschodniej.

Szczep A(H5N6) jest szczególnie groźny bowiem został wykryty w bardzo oddalonych od siebie miejscach i jest wysoce zjadliwy - informuje Fammu/Fapa. Oznacza to, że u zakażonego drobiu szybko występują objawy choroby i wirus powoduje wysoką śmiertelność.

Najgroźniejszy dotychczas szczep wirusa (H5N1) rozprzestrzenił się z Azji Południowo-Wschodniej w połowie 2003 r. i dotarł do ponad 60 krajów, także w Europie. Władze UE wprowadziły wówczas liczne zakazy importu drobiu, które - tak jak było w przypadku Tajlandii - zostały zniesione dopiero w 2012 r.

Z kolei w 2013 r. we włoskim regionie Emilia-Romagna stwierdzono 6 przypadków kolejnego szczepu wirusa ptasiej grypy o wysokiej patogeniczności - H7N7.

Nowy szczep H5N6 wykryty w Azji Południowo-Wschodniej stwarza niewielkie zagrożenie dla ludzi. Dotychczas zarejestrowano jeden przypadek śmiertelny w Chinach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA