Maty dezynfekcyjne i stroje ochronne nawet przy kilku kurach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2017,10:25 Aktualizacja: 11-01-2017,11:02
A A A

Zgodnie z interpretacją prawa, którą Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz uzyskała od Głównego Inspektoratu Weterynarii właściciel nawet kilku ptaków musi stosować się do przepisów rozporządzenia ministra rolnictwa z 20 grudnia 2016 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Niezależnie od tego czy hodowca posiada stado składające się z tysięcy ptaków, czy jest właścicielem jedynie kilku kur musi zatem wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami i wyjściami z budynków, w których jest utrzymywany drób.

ptasia grypa, sankcje, przestrzeganie bioasekuracji

Ptasia grypa – będą kontrole i kary za brak bioasekuracji

W Polsce jest już 28 ognisk grypy ptaków. W części przypadków winę ponoszą sami hodowcy drobiu za brak zachowania zasad bioasekuracji. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych producentów. Gdy dojdzie do zakażenia, jedyną...

Wszyscy zobowiązani są też do noszenia odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonych do danego budynku. Muszą też prowadzić dokumentację, która zawiera m.in. informacje dotyczące spadku pobierania paszy.

Przestrzeganie wszystkich przepisów - od nawet najmniejszego hodowcy - będą egzekwować powiatowi lekarze weterynarii. Za brak stosowania się do nowego prawa grozi grzywna albo nawet kara aresztu lub ograniczenia wolności.

W związku z potencjalnymi kosztami oraz skomplikowanymi procedurami bioasekuracyjnymi zakładano, że właścicieli małych stad dotyczą tylko niektóre postanowienia rozporządzenia chroniącego przed rozprzestrzenianiem się wirusa, jak np. zabezpieczanie pasz i poideł czy mycie rąk.

Interpretacja GIW jednoznacznie przesądza jednak ostatecznie, że wszystkie zapisy dokumentu musi stosować każdy posiadacz drobiu, bez względu na wielkość stada.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA