Jaja z tym kodem zawierają niedozwoloną dawkę antybiotyku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-06-2018,8:00 Aktualizacja: 23-06-2018,14:00
A A A

Główny lekarz weterynarii 15 czerwca podał do publicznej wiadomości komunikat w sprawie przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego poziomu pozostałości antybiotyku-kokcydiostatyku o nazwie lazalocyd w jajach konsumpcyjnych klasy A.

Konsumenci dzięki temu zostali poinformowani o jajach podlegających wycofaniu z obrotu.

Jaja podlegające wycofaniu z obrotu są oznaczone kodem na skorupce 3 - PL 30211306, z terminami przydatności do spożycia od 15.06.2018 do 06.07.2018.

Wytłaczanki, w które zostały pakowane te jaja oprócz terminu przydatności do spożycia posiadają także weterynaryjny numer identyfikacyjny 30215904 identyfikujący zakład, w którym były zapakowane.

drób, mięso, konferencja w Józefowie, Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, konferencja

Jaka przyszłość czeka polskie drobiarstwo?

Chociaż Polska jest dziś drobiową potęgą, to wcale nie oznacza, że nasi producenci i przetwórcy mogą spocząć na laurach. Wręcz  przeciwnie - od lidera wymaga się znacznie więcej. Cała branża musi więc starać się oferować produkty coraz...

Jaja zawierające wyższe od normy pozostałości antybiotyku trafiły do różnych sprzedawców detalicznych i mogą mieć różne nazwy handlowe. Dlatego zdaniem GLW najlepszym sposobem identyfikacji wycofywanych jaj jest sprawdzenie następujących danych:

  • kodu na skorupce (3 - PL 30211306),
  • weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego podanego na opakowaniu (30215904),
  • terminu przydatności do spożycia (od 15.06.2018 do 06.07.2018)

Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy na wniosek głównego lekarza weterynarii opracował opinię na temat zagrożenia związanego z przekroczeniem maksymalnego limitu pozostałości lazalocydu w jajach.

eksport drobiu do chin, drób, produkcja drobiu, KRD-IG, Łukasz Dominiak,

Polski drób coraz bliżej Chin. Pekin zatwierdził ważny dokument

Władze weterynaryjne w Pekinie przekazały długo wyczekiwany projekt znowelizowanego protokołu bilateralnego pomiędzy Polską a Chinami, który dotyczy mięsa drobiowego - informuje Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza (KRD-IG). Najnowszy...

"Aby doszło do przekroczenia wartości ADI czyli akceptowalnego dziennego spożycia antybiotyku i tym samym wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych, osoba dorosła musiałaby codziennie spożywać jaja ze stwierdzonym przekroczeniem lazalocydu, a także mięśnie, skórę i tłuszcz, wątrobę oraz nerki - które zawierałyby tę substancję na maksymalnym dopuszczalnym poziomie. Taki scenariusz nie jest jednakże prawdopodobny" czytamy w komunikacie wydanym przez instytut.

Instytut podkreśla jednak, że niewłaściwe i niezgodne z obowiązującymi przepisami stosowanie antybiotyków - kokcydiostatyków, w tym w weterynarii i hodowli zwierząt, może przyczyniać się do masowego rozprzestrzeniania opornych drobnoustrojów.

Wycofanie jaj ma więc przede wszystkim zapobiec pobraniu nawet niewielkich dawek niedozwolonych substancji z żywnością, która może przyczyniać się do nasilenia antybiotykooporności.

Informacje w przedmiotowej sprawie dostępne są również na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można je znaleźć tutaj

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA