Jaja nadal będą drogie. Eksperci nie mają wątpliwości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2017,9:25 Aktualizacja: 07-12-2017,9:40
A A A

Ceny jaj utrzymują się na wysokim poziomie, czemu sprzyja popyt krajowy i silny popyt zagraniczny. Pod koniec listopada jaja były o 45 proc. droższe niż przed rokiem - informuje Magdalena Kowalewska, ekspertka Banku BGŻ BNP Paribas.

W czwartym tygodniu listopada indeks cen jaj banku ukształtował się na poziomie 54,9 zł/100 szt. Według danych resortu rolnictwa zakłady pakujące sprzedawały jaja konsumpcyjne klasy L za 58,7 zł/100 szt. (+53 proc. r/r), jaja klasy M po 52,5 zł/100 szt. (+38 proc. r/r).

Producentów jaj czeka katastrofa

Zakończyły się konsultacje publiczne dotyczące prawa regulującego sposoby zapobiegania oraz zwalczania zakażeń salmonellą kur nieśnych w 2018 roku. - Polskich producentów jaj czeka katastrofa - alarmuje Piotr Lisiecki, prezes zarządu KIPDiP....

Wyjątkowo drogie są również jaja kierowane do przetwórstwa, za które pod koniec listopada trzeba było zapłacić 7590 zł/t, czyli ponad 2,5-krotnie więcej niż rok wcześniej.

Wzrost stawek widoczny jest w handlu detalicznym, jednak nie jest aż tak znaczący, jak w przypadku cen zbytu. Z danych GUS wynika, że w październiku za 1 świeże jajo kurze trzeba było zapłacić 0,55 zł, czyli o 6 proc. więcej niż we wrześniu i o 12 proc. niż przed rokiem.

- Wysokie ceny na rynku krajowym wynikają głównie ze zwiększonego popytu importowego. Taka sytuacja jest konsekwencją wybicia stad kur niosek w wyniku wykrycia fipronilu na fermach w wielu krajach unijnych, problemów związanych z salmonellą, a także grypą ptaków we Włoszech, które są drugim, po Francji, największym producentem jaj w UE - zaznacza Kowalewska.

Od stycznia do września z Polski wyeksportowano ponad 200 tys. ton jaj konsumpcyjnych, czyli o 10 proc. więcej niż przed rokiem. W ujęciu wartościowym wzrost był jeszcze silniejszy i wyniósł aż 29 proc.

rynek jaj, jaja konsumpcyjne, jaja z chowu na wolnym wybiegu, kury nioski, drób

Bruksela zwiększyła bezpieczeństwo podaży jaj z wolnego wybiegu

Komisja Europejska przedłużyła o miesiąc czas, w którym w przypadku grypy ptaków - lub innych nadzwyczajnych sytuacji - jaja od kur korzystających z wolnego wybiegu zachowają "wolnowybiegowy" status mimo, że będą przebywały...

Znacząco wzrósł wywóz jaj do naszych głównych odbiorców - do Niemiec zwiększył się o 45 proc. do 73 tys. ton, a do Holandii o ponad 70 proc.

Wartość sprzedanych jaj była ponad dwukrotnie większa. Więcej wyeksportowaliśmy też na Węgry i do Francji.

- Oczekujemy, że zwiększony popyt importowy na polskie jaja może utrzymać się również w pierwszym kwartale 2018 r., dopóki nie zostanie odbudowane pogłowie kur niosek w krajach, które najbardziej ucierpiały w wyniku tzw. afery z fipronilem. Prawdopodobnie do końca br. nie należy spodziewać się spadku cen jaj w Polsce, ewentualnie może nastąpić wyhamowanie ich wzrostu. Dodatkowym czynnikiem hamującym ewentualne obniżki - poza silnym popytem zewnętrznym - jest zwiększony popyt krajowy, związany z okresem świąt Bożego Narodzenia - podkreśla na koniec Magdalena Kowalewska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA