Jaja mogą wkrótce mocno podrożeć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-08-2022,11:35 Aktualizacja: 29-08-2022,11:58
A A A

Jaja w Polsce oraz w Europie za kilka miesięcy, późną jesienią i zimą, mogą być wyjątkowo drogie. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) ostrzega przed wzrostem ich cen nawet o kilkadziesiąt procent.

Ceny jaj mogą istotnie wzrosnąć wskutek obserwowanego obecnie spadku bazy produkcyjnej czyli pogłowia kur nieśnych.

- W przemyśle drobiarskim prognozy dotyczące przyszłości buduje się przede wszystkim w oparciu o wylęgi piskląt, które są dla branży rodzajem wskaźników wyprzedzających. W czerwcu i lipcu tego roku dostępna na rynku liczba jednodniowych kur nieśnych były katastrofalnie niska - tłumaczy obawy analityków KIPDiP Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz tej instytucji.

drób, drobiarstwo, hodowcy drobiu, producenci drobiu, węgiel, gaz, zboże, ceny drobiu, opał, żywiec drobiowy

Hodowcy i producenci drobiu obawiają się zimy

Ceny drobiu w ostatnich tygodniach są stabilne. Notowania kurcząt brojlerów na wolnym rynku wynoszą około 5,7 zł za kg żywca, a kontraktacyjne 6 zł. W przypadku indorów zmalały one nieco poniżej 9 zł za kg. - Na tę chwilę możemy...

Spadek wylęgów o ponad 50%

Wielkość wylęgów niosek w lipcu tego roku podliczono na niespełna 1,665 mln sztuk. KIPDiP alarmuje, że oznacza to spadek w stosunku do lipca poprzedniego roku aż o ponad 52%.

Pogłowie kur nieśnych zmalało tj. o 47% w lipcu tego roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

- W ostatnich tygodniach niechęć hodowców do uzupełniania stad przybrała na sile w sposób nie oglądany w naszym kraju od kilkunastu lat. Szacujemy, że od początku roku baza produkcji jaj zmniejszyła się już o około 10% i nadal dynamicznie maleje – mówi dyrektor Szymyślik.

Dane o nakładach jaj wylęgowych, które są wcześniejsze od danych o liczbie piskląt sugerują, że z podobnymi dramatycznymi spadkami podaży młodych kur możemy mieć do czynienia co najmniej w sierpniu oraz we wrześniu.

- Wszystko to razem powoduje, że Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz spodziewa się bardzo znaczących podwyżek cen jaj tak dla klientów hurtowych, jak i detalicznych. Musimy pamiętać, że produkcja zwierzęca charakteryzuje się dużą inercją czasową. Tu nie da się po prostu jednego dnia wstawić dodatkowej linii produkcyjnej, która zacznie pracować od dnia następnego i pokryje rynkowe niedobory - podsumowuje analizy KIPDiP Mariusz Szymyślik.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Cena niemal wszystkich gatunków drobiu rośnie

Notowania kurcząt brojlerów, indyków i gęsi tuczonych, w drugim tygodniu sierpnia wzrosły. Spadek cen w tym czasie dotyczył jedynie kaczek brojlerów.    W Polsce od końca kwietnia ceny skupu kurcząt brojlerów...

Pogłowie kur niosek w Europie maleje

Raport Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz zaznacza, że sytuacja w Polsce bardzo dobrze wpisuje się w trend obserwowany w całej Europie.

Zgodnie opracowywanymi przez nią danymi, od lutego do czerwca tego roku w Niemczech wyprodukowano o 38% mniej piskląt niosek niż w takim samym okresie rok wcześniej, we Włoszech o 47%, w Holandii o 11%, a na Węgrzech o 23% mniej

- Podobne strategie hodowców kur w większości liczących się w produkcji jaj krajów nie napawają optymizmem. Jeśli dodamy do tego problemy Ukrainy, jednego z największych na świecie eksporterów jaj, to możemy mieć obawy dotyczące miesięcy kończących rok 2022 - twierdzi Mariusz Szymyślik.

KIPDiP tłumaczy niechęć hodowców do zwiększania wolumenów produkcyjnych niestabilnością cen pasz, które są głównym kosztem w produkcji drobiarskiej, a także zapowiadanymi kłopotami z dostawami energii elektrycznej i cieplnej.

Producentom jaj nie pomaga także presja organizacji ekologicznych na zmianę sposobów utrzymywania kur. Z jej powodu wielu rolników wstrzymuje się z decyzjami obawiając się popełnienia kosztownych błędów.

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA